Rodzaje tablic rejestracyjnych

Istnieje kilka rodzajów tablic rejestracyjnych. Samochody zarejestrowane w Polsce mogą posiadać różne typy tablic.

  1. Tablice tymczasowe

Maja one służyć do tymczasowej rejestracji na terenie naszego kraju. Używamy ich wtedy, gdy kupiliśmy samochód za granicą, a nie był on jeszcze zarejestrowany. Zanim udamy się z nim na badania techniczne, najpierw musimy udać się do Wydziału Komunikacji celem tymczasowej rejestracji. Dostaniemy wówczas białe tablice z czerwonymi symbolami. Tablice ważne są tylko przez kolejnych 30 dni, a możemy je przedłużyć do dwóch tygodni.

  1. Tablice zwyczajne

Tablice zwyczajne są zakładane na auta, którymi mamy zamiar jeździć dużej, niż 30 dni. Są w kolorze biały z czarnymi napisami. Początkowe litery oznaczają województwo, w którym nastąpiła rejestracja auta, cyfry natomiast dobrane są losowo.

  1. Tablice indywidualne

Od kilkunastu lat w Polsce istnieje możliwość wybrania przez właścicieli aut tablic indywidualnych, których wygląd zależeć będzie od wyobraźni i poczucia humoru właściciela. Można na nich umieścić, imię swoje lub bliskich, pseudonim nazwę firmy lub inne słowo wedle życzenia właściciela samochodu. Ministerstwo zakazuje, aby słowa te nie były obraźliwe lub kojarzące się z obraźliwymi.

  1. Tablice zabytkowe

Ten rodzaj tablic przeznaczony jest dla osób posiadających zabytkowe auta. Mają one kolor żółty, dodatkowo umieszczony jest na nich rysunek w kształcie zabytkowego auta. Tablice tego typu wydawane są dla samochodów, które mają więcej niż dwadzieścia pięć lat, i od co najmniej 25 lat nie są już produkowane. Zasada oznaczeń jest taka sama jak w przypadku tablic zwyczajnych, tablica różni się tylko kolorem tła i wspomnianym rysunkiem.

  1. Tablice dyplomatycznie

Tablice dyplomatycznie, jak nazwa wskazuje służą do podróżowania osób będących dypomatami. Tablice nadawane są tylko i wyłącznie pojazdom dla przedstawicieli dyplomatycznych innych państw w Polsce. Pierwsza litera oznacza województwo, w którym dokonano rejestracji, następnie trzy kolejne cyfry symbolizują dane państw, kolejne zaś trzy – kod przeznaczenia. Tablice nie posiadają znaku eurobandu.

  1. Tablice specjalne

Pojazdy opancerzone, limuzyny CBA, koparki na usługach straży granicznych itd, – tego typu pojazdy posiadają specjalne tablice rejestracyjne.

 

 

Ubezpieczenia online

Może Cię też zainteresować...

Ta witryna internetowa korzysta z plików cookie. Pozostając na niej wyrażasz zgodę na korzystanie z cookie.
Akceptuję
x