Odblaski ratują życie

Jesienna szarówka i szybko zapadający zmrok sprawia, że piesi są na drodze słabo widoczni. O tym powinni pamiętać zwłaszcza rodzice, gdy dzieci będą wracać do domu. Krótsze dni i słaba widoczność zwiększa ryzyko wypadku. Pamiętaj o odblaskach. Dobra widoczność pieszego i rowerzysty może uratować życie.

Co mówią statystyki?

Problem wypadków z udziałem pieszych w okresie jesienno-zimowym jest bardzo duży. Statystyki pokazują, że najwięcej wypadków zdarza się na przełomie listopada i grudnia. Jedną z głównych przyczyn jest słaba widoczność na drodze. Policjanci zaznaczają, że wpływ na bezpieczeństwo mogą mieć zwykłe odblaski umiejscowione na odzieży.

Odblaski ratują życie

Odblaski używane przez pieszych i rowerzystów podczas zmroku zwiększają ich widoczność. Taką osobę widać już z większej odległości. Oznacza to, że kierowca ma więcej czasu na prawidłową ocenę sytuacji na drodze.

W wielu przypadkach winnych za wypadki obarcza się kierowców, którzy jeżdżą z nadmierną prędkością. Okazuje się, że piesi też nie są bez winy. Nie zawsze zwracają oni uwagę na kierowców i nie oglądają się na drodze.

Jak nosić odblaski?

Same założenie odblasku nie gwarantuje bezpieczeństwa. Ważne jest, by znaczek znajdował się na odpowiednim miejscu. W Polsce pieszy, który porusza się jezdnią, ma obowiązek iść lewą stroną. Pojazd nadjeżdża na niego z przodu, więc taki element trzeba założyć na prawą rękę, prawą nogę. Jeśli chodzi o dzieci to dobrze jakby elementy odblaskowe miały założone na tornistrze i odzieży z przodu i prawej strony.

Źródło: www.motoryzacja.interia.pl, PAP

Ubezpieczenia online

Może Cię też zainteresować...

Ta witryna internetowa korzysta z plików cookie. Pozostając na niej wyrażasz zgodę na korzystanie z cookie.
Akceptuję
x