Wypożyczenie samochodu dla poszkodowanego w kolizji

Od teraz możesz wypożyczyć samochód całkowicie za darmo! Ale jak to możliwe? Wypożyczanie samochodów będąc poszkodowanym w kolizji do niedawna nie było wcale takie proste. Jeśli samochód nie służył ci do prowadzenia własnej działalności, ubezpieczyciel nie zwracał ci żadnych kosztów za wynajem zastępczego samochodu.


Oczywiście zastosowaliśmy skrót myślowy, bo od teraz każdy poszkodowany w wypadku ma prawo do wypożyczenia samochodu, a koszty musi pokryć ubezpieczyciel OC sprawcy wypadku.

Są jednak pewne zasady regulujące tą ustawę, którą uznał sam Sąd Najwyższy.

Przede wszystkim nie możesz mieć dwóch samochodów kupionych na siebie, gdyż wypożyczony będzie ci zwyczajnie zbędny i ubezpieczyciel odmówi złożenia świadczeñ.

Ważne jest też, że Twój samochód musi być niezdolny do użytku, bo np. stoi w warsztacie, ale nie można zwlekać z jego naprawą, gdyż to również wyłącza zakład ubezpieczeñ od odpowiedzialności. Czas wynajmu, który pokrywa ubezpieczyciel jest od dnia wypadku lub zaprowadzenia samochodu do warsztatu, gdy byliśmy nim w stanie jeździć do dnia jego odbioru.

A co w przypadku szkody całkowitej?

W tym przypadku możemy jeździć wypożyczonym samochodem za darmo, aż do momentu wypłacenia odszkodowania przez zakład ubezpieczeñ i zakup nowego samochodu. Jednak również w tym przypadku nie możemy zwlekać z zakupem nowego pojazdu, gdyż znowu pozwoli to ubezpieczycielowi na wyłączenie od odpowiedzialności.

To znaczy, że gdy jeździłem starą Astrą, mogę przez 2 tygodnie jeździć BMW M3?

Niestety, tak to nie działa. Możesz wynająć samochód takiej samej lub niższej klasy niż ten uszkodzony. Sytuacja jest zatem uczciwa.

Nie mam pieniędzy, aby zapłacić za wypożyczenie samochodu! Co robić?
Poszukaj wypożyczalni, która formalności załatwia za Ciebie i to ona rozliczy się z ubezpieczycielem. Tym sposobem nie zapłacisz ani złotówki!

Prawo wypożyczenia ma każdy!

Nie ma znaczenia jak często i do jakich celów będzie Wam służył wypożyczony pojazd. Doczekaliśmy się w koñcu równości obywatelskiej chociaż w tej małej ustawie, więc każdemu bez wyjątku należy się taki samochód, jeśli zastosuje się do powyższych zasad!

Ubezpieczenia online

Może Cię też zainteresować...

Ta witryna internetowa korzysta z plików cookie. Pozostając na niej wyrażasz zgodę na korzystanie z cookie.
Akceptuję
x