Katalizator – jak uniknąć problemów

Katalizator samochodowy teoretycznie powinien bezpośrednio działać co najmniej przez 200 000 km. Jednak kłopoty często zaczynają się wcześniej co wiąże się nawet z kilkutysięcznymi wydatkami. Kiedy możemy podejrzewać, że element ten nie działa prawidłowo lub jest poważnie uszkodzony?

Katalizator samochodowy jest podstawową częścią układu wydechowego, którego podstawowym zadaniem jest zmniejszenie ilości szkodliwych substancji w spalinach, m.in. tlenku węgla, węglowodorów czy tlenku azotu. Teoretycznie problemy z katalizatorami mogą pojawić się po osiągnięciu przebiegu rzędu 200 000- 300 000 km, lecz często zaczynają się znacznie wcześniej zwłaszcza w wyniku nagłych zmian temperatury. Problemy mogą pojawić się również pojawić w przypadku źle wyregulowanej instalacji LPG.

Niepokój mogą wywołać m.in. problemy z wydajnością samochodu, których przyczyną może być ?uwięzienie? spalin w przedniej części katalizatora. Dzieje się tak, gdy tzw. ciśnienie zwrotne wpływa na sposób funkcjonowanie silnika i niejako blokuje jego pracę. W trakcie jazdy może się to objawić poprzez szarpnięcie samochodu albo poczucie, ze po naciśnięciu pedału gazu paliwo nie ma dopływu do silnika.

Innym symptomem jest wyraźny wzrost ilości spalonego przez samochód paliwa oraz tzw. Wypadanie zapłonów. W tym drugim przypadku katalizator jest narażony na przegrzanie, tak samo jak w przypadku mocno wzbogaconej mieszanki paliwowej. Kłopot pojawia się, gdy niedopalone paliwo trafia do układu wydechowego. W tym przypadku uszkodzeniu mogą ulec komponenty katalizatora. Dużym zagrożeniem są też obce chemikalia.

Najłatwiejszymi sposobami na sprawdzenie katalizatora jest test gaźnika i czujnika tlenu. W pierwszym przypadku potrzebujemy osoby drugiej osoby, oświetlamy odpowiednio wlot gaźnika i sprawdzamy czy widoczne są ślady oparów paliwa. Jeżeli o czujnik tlenu to wystarczy go na jakiś czas wymontować, jeżeli dostrzeżemy zmiany w wydajności pojazdu to prawdopodobnie katalizator jest w kiepskim stanie. Jeżeli dostrzeżemy jeden z tych objawów, trzeba jak najszybciej pomyśleć o wymianie katalizatora.

Ubezpieczenia online

Może Cię też zainteresować...

Ta witryna internetowa korzysta z plików cookie. Pozostając na niej wyrażasz zgodę na korzystanie z cookie.
Akceptuję
x