Warunki Ogólne Umowy – dlaczego należy je czytać?

Dlatego, że nie zapoznanie się z warunkami na podstawie których ubezpieczyciel daje nam ochronę może zakończyć się wielkim rozczarowaniem osoby ubezpieczonej, kiedy ta ubiegać się będzie o pomoc.

nieważne czy to będzie ubezpieczenie turystyczne, czy na życie, czy też ochrona assistance – zawsze bardzo dokładnie czytamy warunki umowy ( OWU). Tu bowiem poruszone są najważniejsze kwestie ubezpieczenia poczynając od definicji, zapisów regulaminowych, na tak zwanych „ wyłączeniach” kończąc.

Co dowiemy się czytając OWU?

Osoba ubezpieczona z tego punktu umowy dowie się, jakie sytuacje objęte są pomocą firmy ubezpieczeniowej, czyli kiedy otrzyma od ubezpieczyciela odszkodowanie. Ten punkt umowy powinniśmy więc przeczytać dokładnie. W chwili, kiedy nie otrzymamy pomocy nie poczujemy się rozczarowani. Z Ogólnych Warunków Ubezpieczenia dowiemy się, jaki jest jego przedmiot i zakres.

Co ma zrobić osoba ubezpieczona, aby uzyskać pomoc?

Z warunków umowy dowiemy się również co robić, by uzyskać pomoc ubezpieczyciela. Jak wiadomo, w zdecydowanej większości przypadków, należy zadzwonić na numer alarmowy ubezpieczyciela, ale lepiej wiedzieć wcześniej jakie procedury i terminy obowiązują w danym towarzystwie. Wiedza ta z pewnością ułatwi nam cały proces uzyskania odszkodowania, lub innej pomocy. Niestety nadal wiele osób ubezpieczonych nie czyta Ogólnych Warunków Ubezpieczenia., a jak już to… już po powstałej szkodzie. Dla własnego dobra powinniśmy o tym pamiętać, czytać bardzo dokładnie, a nie tylko pobieżnie OWU zanim umowa zostanie podpisana. Wtedy relacje pomiędzy nami a firmą ubezpieczeniową nie zakończą się przykrą dla nas niespodzianką.

Właściciele samochodów a warunki ogólne

W przypadku ubezpieczenia samochodu OC wiadomo, że zakres i suma ubezpieczenia są identyczne dla wszystkich właściciel aut, ale już w przypadku ubezpieczenia szyb, autocasco, czy assistance – sprawa nie jest taka prosta. Kierowcy często popełniają błędy poprzez które ubezpieczyciel nie wypłaci stosownego odszkodowania. Najczystszym przykładem jest tu pozostawienie dokumentów od  samochodu w środku ( czasami nawet wraz z kluczykami) – co zakłady ubezpieczeń traktują jako rażące niedbalstwo osoby ubezpieczonej. Takie działanie skutkują brakiem wzięcia na siebie odpowiedzialności finansowej przez zakładu z którym mamy podpisaną umowę.

Ubezpieczenia online

Może Cię też zainteresować...

Ta witryna internetowa korzysta z plików cookie. Pozostając na niej wyrażasz zgodę na korzystanie z cookie.
Akceptuję
x