Jak bezpiecznie przewozić rower?

Wycieczki rowerowe to idealny pomysł na spędzenie wolnego czasu. Wielu ludzi ucieka z miasta tylko po to, by pojeździć na rowerze. Wybierając się na weekend za miasto z rowerem musisz go najpierw jakoś przewieźć. W tym artykule dowiesz się, jak bezpiecznie przewozić rower.

Sposobów na przewożenie rowerów jest kilka. Obojętnie jaki sposób wybierzesz musisz pamiętać, by zrobić to bezpiecznie. Bardzo ważne jest tutaj prawidłowe zamontowanie roweru. Jakie więc istnieją sposoby na przewożenie samochodu?

Rower w bagażniku

Najbardziej oczywistym sposobem na przewiezienie roweru to zapakowanie go do samochodu. Najlepiej jest umieścić jednoślad w bagażniku. Takie rozwiązanie wymaga często złożenia tylnej kanapy. Dodatkowo niezbędne może okazać się rozkręcenie kół. Przewożąc w taki sposób rower musisz liczyć się z ty, że jest duże prawdopodobieństwo ubrudzenia wnętrza samochodu. Rower w bagażniku to rozwiązanie dla tych, którzy wybierają się na wycieczkę w pojedynkę lub dwójkę.

Bagażnik dachowy

Bagażnik dachowy to jeden z najpopularniejszych sposobów na przewożenie roweru. Na rynku istnieje wiele modeli bagażników, które można dostosować do danego modelu samochodu. W takim bagażniku uchwyty rowerowe mocujemy do poprzecznych belek. Takie rozwiązanie sprawia, że trzeba pamiętać o tym, że bagażnik może przewieść rowery o wadze ok. 50 kg. Do tego zmienia się także wysokość samochodu, która wynieść może ponad 2 metry. Aerodynamika w takim rozwiązaniu nie będzie na najwyższym poziomie. Trzeba liczyć się ze zwiększonymi kosztami za paliwo.

Bagażnik na hak holowniczy

Przy montażu bagażniku na hak holowniczy często pojawia się jeden bardzo poważny problem. Bagażnik na tylnej klapie lub haku holowniczym zasłania tablicę rejestracyjną. Za zasłonięcie tablicy rejestracyjnej grozi mandat w wysokości 100 zł. Bagażnik na hak holowniczy to dobry pomysł, ale jak zrobić to tak, by nie łamać przepisów? Na podstawie nowych przepisów od stycznia 20 16 roku, kierowcy mogą ubiegać się o dodatkową tablicę rejestracyjną na bagażnik. Taką tablicę można wyrobić w dowolnym momencie. Wystarczy złożyć wniosek do wydziału komunikacji i dołączyć dowód rejestracyjny i kartę pojazdu. Przypominamy, że taka dodatkowa tablica rejestracyjna jest wydawana tylko dla samochodów osobowych.

Do podróży z rowerem należy się dobrze przygotować. Odpowiedni montaż to podstawa. Dodatkowo należy pamiętać, że niezależnie od tego jaki typ bagażnika został zamontowany to należy jechać bardziej zachowawczo. Unikaj dużych prędkości i gwałtownych manewrów. Co jakiś czas rób przerwy i sprawdzaj dokładnie zaczepy i inne elementy bagażnika. Bezpieczeństwo podczas przewożenia roweru to podstawa.

Źródło: www.superauto24.pl, www.motofakty.pl

 

Ubezpieczenia online

Może Cię też zainteresować...

Ta witryna internetowa korzysta z plików cookie. Pozostając na niej wyrażasz zgodę na korzystanie z cookie.
Akceptuję
x