Utrata prawa jazdy i brak odszkodowania

Coraz ostrzejsze prawo ruchu drogowego  powoduje, że prawo jazdy jest dokumentem, który można coraz łatwiej utracić.  Zabranie prawa jazdy ma powstrzymać kierowców od zachowania się na drodze w sposób niedozwolony i zagrażający bezpieczeństwu innym uczestnikom ruchu. Oprócz prawa jazdy można też stracić pieniądze.

Ubezpieczenie OC nie działa bowiem, kiedy kierowca spowoduje kolizje lub wypadek będąc pod wpływem alkoholu.

Punkty karne bardzo często kierowcy wraz z mandatem dostają określoną  liczbę punktów karnych. Po uzyskaniu 24 punktów karnych możemy spodziewać się skierowania na ponowny egzamin z prawa jazdy. Po uzyskaniu  pozytywnego wyniku, punkty karne zostaną anulowane.

Jazda po pianemu. Jazda na podwójnym gazie jest najczęstszą przyczyną utraty prawa jazdy. Wobec kierowców, którzy będą prowadzili auto pod wpływem alkoholu, sądy, wraz z  zatrzymaniem prawa jazdy, będą zasądzały  dodatkowo kary pieniężne. Pijanym kierowcom grozi więzienie, sąd może również orzec dożywotni zakaz prowadzenia auta.

Spowodowanie wypadku –  kiedy kierowca spowoduje wypadek, sprawa kierowana jest do sądu. Policjant, który zabrał prawo jazdy, kieruje dokument do prokuratury, który zatrzymuje prawo jazdy do momentu wydania orzeczenia przez sąd.

Ubezpieczenie OC. Należy pamiętać, że spowodowanie wypadku pod wpływem alkoholu niesie za sobą bardzo poważne konsekwencje finansowe. Ubezpieczyciel wypłaci poszkodowanym osobom odszkodowanie, jednak ma on prawo zwrócić się do sprawcy o zwrot wypłaconej sumy. Co ważne wypłacane jest nie tylko odszkodowanie za uszkodzone auto, ale także za poniesienie strat osobowych. Nie rzadko są to kwoty od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Ubezpieczenia online

Może Cię też zainteresować...

Ta witryna internetowa korzysta z plików cookie. Pozostając na niej wyrażasz zgodę na korzystanie z cookie.
Akceptuję
x