Usterka auta na drodze. Co robić?

Usterka auta to jedna z rzeczy, która może się nam zdarzyć w najmniej oczekiwanym momencie. Jak się zachować w przypadku jej wystąpienia?

Najważniejsze to zadbać o własne bezpieczeñstwo. Wraz z unieruchomieniem pojazdu włączamy światła awaryjne. Warto też przyodziać się w kamizelkę odblaskową o ile taką w aucie posiadamy. Mimo, że nie są one w Polsce obowiązkowe to warto je mieć, i to nie tylko dla siebie lecz i dla pasażerów. Powinny być one przechowywane w kabinie pojazdu.

Koszt takiej kamizelki jest niewielki, ale jej wpływ na bezpieczeñstwo jest ogromny. Zwłaszcza po zmierzchu, kiedy to kierowca dostrzega pieszych dopiero z odległości 20cm, a w przypadku, gdy jesteśmy odziani w taką kamizelkę z odległości 130 cm.

Gdy już pasażerowie i kierowca ubiorą kamizelki, powinni opuścić pojazd. Przebywanie w pojeździe zwiększa jedynie ryzyko uczestniczenia w wypadku. Czesto jest tak, że trudne warunki pogodowe, złe oznakowanie zepsutego pojazdu czy prędkość powodują, że inny kierowca wjeżdża w uszkodzone auto.

Opuszczając samochód należy zwrócić szczególną uwagę na dzieci. Należy przypilnować by wysiadały po prawej stronie i jak najszybciej schowały się na poboczu za barierami bezpieczeñstwa.

Pojazd oprócz świateł powinien być oznaczony trójkątem. Trójkąt obowiązkowo powinien posiadać w aucie każdy kierowca. Jego brak to nie tylko oznaka niedbałości o swoje bezpieczeñstwo, ale i ryzyko otrzymania mandatu w wysokości od 50 do 200 zł. Oznaczając pojazd trójkątem musi pamiętać o przepisach ruchu drogowego. W przypadku, gdy auto popsuje się nam na autostradzie lub drodze szybkiego ruchu trójkąt powinien być ustawiony 100 m od pojazdu. Trójkąt winien być ustawiony na jezdni lub poboczu. Poza terenem zabudowanym ta odległość oscyluje pomiędzy 30 a 50 m, a w terenie zabudowanym trójkąt powinien być stawiony zaraz za pojazdem lub na pojeździe, lecz nie wyżej niż metr.

Aby uniknąć wielu nieprzyjemności I problemów najlapiej pomyśleć o ubezpieczeniu assistance.

Ubezpieczenia online

Może Cię też zainteresować...

Ta witryna internetowa korzysta z plików cookie. Pozostając na niej wyrażasz zgodę na korzystanie z cookie.
Akceptuję
x