Podpisanie umowy kupna-sprzedaży samochodu to czynność kończąca długie poszukiwania swojego samochodu. Z pozory podpisanie umowy to rzecz bardzo prosta. Pamiętać trzeba jednak o wielu szczegółach. W tym artykule podpowiemy Ci na co zwrócić szczególną uwagę przy podpisywaniu takiej umowy.
Skorzystaj z szablonu
Jeśli masz problem ze stworzeniem samodzielnie umowy kupna-sprzedaży to nie męcz się. W internecie znajdziesz bardzo wiele szablonów takiej umowy. Nie ściągaj jednak zbyt pochopnie wszystkiego. Przed wydrukowaniem dokładnie przeczytaj co znajduje się w tym dokumencie.
Na co więc zwrócić szczególną uwagę?
Umowę kupna-sprzedaży samochodu możesz wydrukować lub napisać odręcznie. Pamiętaj, że musi ona być czytelna i jednobrzmiąca w dwóch egzemplarzach. Podpisy kupującego i sprzedającego muszą znajdować się na każdej stronie umowy.
W umowie muszą znaleźć się takie dane jak?
- Imię i nazwisko
- PESEL
- Miejsce zameldowania osoby, na którą jest zarejestrowany pojazd
- Numer dokumentu na podstawie którego sporządzono dane
- Numer dokumentu tożsamości
Jeżeli samochód posiada kilku współwłaścicieli to trzeba ich umieścić na każdej kopii umowy. Wspomniane osoby muszą to podpisać lub zrobić to za nich może pełnomocnik.
Nie zapominajmy również o podaniu danych na temat samochodu. W umowie powinny się znaleźć dane, które jednoznacznie pozwolą zidentyfikować pojazd. Znaleźć się więc muszą takie informacje jak:
- Marka
- Model
- Pojemność
- Rok produkcji
- Numer nadwozia
- Numer rejestracyjny
- Aktualny przebieg (opcjonalnie)
By nie dać się oszukać możesz zawsze sprawdzić sprzedającego. Poproś go, by przedstawił Ci poprzednią fakturę lub umowę sprzedaży pojazdu na podstawie której potwierdzisz, że pojazd rzeczywiście należy do tej osoby.
W każdej transakcji kluczową kwestią jest cena. Kwota transakcji jest niezbędna w umowie kupna sprzedaży. Oprócz tego powinna znaleźć się informacja o sposobie rozliczenia. Poleca się, by dokonywać płatności przelewem. Dzięki temu posiadasz dowód wpłaty.
Sprzedajesz samochód za więcej niż 1000 zł? Wiesz, że musisz zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych (podatek PCC)? Według przepisów jest to 2% od wartości rynkowej pojazdu. Każdy kupujący musi zapłacić ten podatek w przeciągu 14 dni od daty transakcji. Jeśli już doszło do sprzedaży pojazdu to musisz to zgłosić do wydziału komunikacji. Otrzymujesz oświadczenie, które należy zachować wraz z umową. Pomoże to uniknąć problemów, gdy dane w CEPIK-u podczas kolizji dalej będą wskazywać Ciebie jako właściciela samochodu.
Źródło: www.auto-motor-i-sport.pl