Kolizja z zagranicznym kierowcą. Co zrobić?

Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (PBUK) opublikowało dane z których wynika, że liczba wypadków samochodowych przez pojazdy z zagranicznymi rejestracjami wzrasta. Okazuje się, że aż 80 tysięcy wypadków miało miejsce w latach 2008-2014.  Którzy zagraniczny kierowcy powodują najwięcej wypadków?

Kolizja z zagranicznym kierowcą

Z danych PBUK wynika, że najwięcej wypadków powodują kierowcy na niemieckich, litewskich, czeskich i słowackich rejestracjach. Tak Michał Makarczyk, dyrektor zarządzający Likwidacją szkód w Compensa TU mówi o wypadkach z obcokrajowcami:

Co prawda ryzyko stłuczki z zagranicznym kierowcą jest o wiele mniejsze niż z polskim, ale kolizja z osobą mówiącą w innym języku może być bardzo stresująca. Dlatego wiedza o tym, co i jak należy robić spowoduje, że sprawnie odnajdziemy się w takiej sytuacji i zminimalizujemy ryzyko ewentualnego błędu przy gromadzeniu informacji o szkodzie oraz staraniu się o odszkodowanie”

Co zrobić podczas zdarzenia drogowego?

Najważniejszą rzeczą jaką należy zrobić po szkodzie jest zebranie wszystkich możliwych do uzyskania informacji. Mają one skutecznie pomóc w zgłoszeniu szkody do ubezpieczyciela sprawcy. Najlepszym rozwiązaniem jest spisanie oświadczenia o zdarzeniu drogowych, gdzie jasno zostaną opisane okoliczności zdarzenia i sprawca.

Pamiętaj, by w dokumencie oprócz poprawnych danych uczestników muszą też znaleźć się takie informacje jak:

  • Informacje o ubezpieczeniu OC (nazwa zakładu ubezpieczeń i numer polisy)
  • Marka auta
  • Numer rejestracyjny
  • Kraj wydania tablic

Oświadczenie oczywiście musi być podpisane przez obie strony. Można również zanotować dane kontaktowe do świadków zdarzenia oraz sporządzić dokumentację fotograficzną.

Przy niewielkiej kolizji nie trzeba wzywać policji. Policję wezwij, gdy np. ktoś każe Ci podpisać dokument w obcym języku lub nie chce podać danych na temat swojego ubezpieczenia.

Zagraniczne OC

Przypominamy, że kierowcy, którzy posiadają pojazdy na terenie EOG (Europejski Obszar Gospodarczy). W skład EOG wchodzą kraje UE, Islandii, Norwegii, Lichtensteinu oraz Szwajcaria, Andora, Serbia, Monako, San Marino, Gibraltaru i Wysp Owczych. Kierowcy z tych krajów mogą poruszać się po Polsce z ubezpieczeniem OC, które wykupili w swoim kraju. W sytuacji, gdy samochód zarejestrowany jest gdzieś indziej to kierowca musi posiadać obowiązkowo Zieloną Kartę (międzynarodowy dowód ubezpieczenia OC) lub ubezpieczenie graniczne.

O tym jak wygląda proces likwidacji szkody z OC zagranicznego kierowcy Michał Makarczyk:

 Proces likwidacji szkody z polisy OC zagranicznego sprawcy jest niemal taki sam jak w przypadku zdarzeń zaistniałych na terenie Polski z udziałem wyłącznie polskich kierowców i pojazdów. Trzeba mieć jednak na uwadze fakt, iż mogą pojawić się przypadki braku możliwości likwidacji szkody w terminie 30 dni od daty jej zgłoszenia. Kluczowe jest uzyskanie od ubezpieczyciela sprawcy potwierdzenia ochrony ubezpieczeniowej dla wskazanego pojazdu w momencie wystąpienia szkody. Zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie przepisami potwierdzenie przez zagranicznego ubezpieczyciela powinno nastąpić w ciągu maksymalnie 42 dni”

Źródło: www.gu.com.pl, Brandscope

Ubezpieczenia online

Może Cię też zainteresować...

Ta witryna internetowa korzysta z plików cookie. Pozostając na niej wyrażasz zgodę na korzystanie z cookie.
Akceptuję
x