Pamiętaj o wymianie opon

Mamy jesień, a to już tylko chwila, gdy na naszych drogach pojawi się śnieg. W tym roku nie daj się zaskoczyć i wcześniej pomyśl o wymianie opon. Zmieniające się warunki atmosferyczne i opady śniegu mają duży wpływ na nasze bezpieczeństwo za kierownicą. Na co zwrócić szczególną uwagę?

Nie zwlekajmy z wymianą

Jedno jest pewne. Z wymianą opon nie należy czekać do ostatniej chwili. Nie stój w kolejkach u fachowców, gdy spadnie śnieg. Zadbaj o to już wcześniej. Reguła mówi tak, że opony należy wymienić, kiedy średnia temperatura na zewnątrz spadnie poniżej 7 stopni Celsjusza. Czy „siódemka” to szczęśliwa liczba dla naszych opon? Chodzi tu o tzw. „temperaturę zeszklenia”. Jest to próg, w którym mieszanka gumy w oponie letniej twardnieje, tracąc swoją przyczepność. Oznacza to, że najlepszy czas na zmianę opon jest koniec jesieni. Pogarszające się warunki atmosferyczne, deszcze i śniegi wymagają, by w trakcie jazdy samochód miał jak najlepszą przyczepność.

 Co mówią przepisy?

Zastanawiałeś się nad tym, czy wymiana opon w Polsce jest obowiązkowa? Z prawnego punktu widzenia nie ma w Polsce obowiązku wymiany. Zgodnie z przepisami głębokość bieżnika nie powinna być mniejsza niż 1,6 mm. Mechanicy i specjaliści nakazują by nie eksploatować opony do tej granicy. Bezpieczna głębokość bieżnika dla opony zimowej to 3,5 mm. Pamiętajmy, że zużyte ogumienie nigdy nie będzie prawidłowo funkcjonować. Nie kupujmy nigdy opon używanych, starszych niż 6 lat. Po tym okresie opona traci swoje właściwości, twardnieje i szybciej się zużywa.

Ile trzeba zapłacić?

Ile kosztuje wymiana opon? Nie można tego konkretnie ustalić. Cena w głównej mierze zależy od rodzaju felgi, metody napełniania opony i warsztatu, w którym decydujesz się na wymianę. Średnio za wymianę opon płaci się od 50 zł. Pamiętaj, by zawsze wymienić wszystkie opony. Zmiana ogumienia tylko na jednej osi może być bardzo niebezpieczna w przypadku wpadnięcia w poślizg. Ciekawą opcją, która zainteresuje kierowców jest tzw. „hotel dla opon”. Oferuje on nam przechowywanie w komfortowych warunkach naszych opon do kolejnego sezonu. Warto w to zainwestować, jeśli nie mamy dostępu do suchego, ciemnego i ogrzewanego pomieszczenia.

Oprócz założenia „zimowek” należy również zadbać o dokładne wyważenie kół. Nieprawidłowe rozłożenie masy opony i felgi na obwodzie kół przy wyższych prędkościach może powodować drganiami na kierownicy. Wyważenie kół zlećmy specjaliście w odpowiednim serwisie.

Ważne ubezpieczenie

Czy wiesz, że możesz ubezpieczyć swoje opony? Wielu ubezpieczycieli posiada w swojej ofercie taką opcję. W skład takiego pakietu najczęściej wchodzi opcja wymiany na miejscu w przypadku pęknięcia lub odholowania do serwisu jeśli usterka jest bardziej skomplikowana. Cena takiej polisy zależy od tego czy ta opcja jest wykupywana osobno lub jest to rozszerzenie Assistance. Eksperci z SuperUbezpieczenia.pl doradzą i pomogą Ci wybrać kompleksowe ubezpieczenie. Wejdź na www.superubezpieczenia.pl lub zadzwoń 720 221 221.

Ubezpieczenia online

Może Cię też zainteresować...

Ta witryna internetowa korzysta z plików cookie. Pozostając na niej wyrażasz zgodę na korzystanie z cookie.
Akceptuję
x