Kluczyki a odszkodowanie

Kradzież samochodu to chyba największy koszmar każdego kierowcy. Ubezpieczenie autocasco gwarantuje odszkodowanie na wypadek kradzieży i zniszczenia auta. Niestety za nieodpowiednie zabezpieczenie kluczyków ubezpieczyciel może odmówić wypłaty rekompensaty. Poznaj więcej szczegółów.

Często do kradzieży dochodzi przez niewłaściwe zabezpieczenie kluczyków samochodu. Złodziej wówczas nie ma żadnych problemów z dostaniem się do Twojego pojazdu i odjazdem. Towarzystwa Ubezpieczeniowe często w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia wymagają, by właściciel pojazdu należycie zadbał o zabezpieczenie kluczyków. Wymóg ten jest formułowany jednak w różny sposób. Okazuje się, że odmowa wypłaty odszkodowania zależy głównie od wszystkich okoliczności zdarzenia.

Decyzja Sądu Najwyższego

Sąd Najwyższy w swoim wyroku (sygn. akt: I CSK 479/14) uznał, że można odmówić odszkodowania, gdy np. zostawiłeś kluczyki do samochodu w płaszczu przy stoliku w barze lub restauracji.  Okazuje się, że w przeszłości takie przypadki były rozwiązywane na korzyść poszkodowanego.

Kwestia pilnowania kluczyków od samochodu w dalszym ciągu wzbudza wiele kontrowersji. Sąd Najwyższy w innej sprawie orzekł, że odszkodowanie należy się, gdy w skradzionym samochodzie znajdowały się dokumenty i kluczyki, a sam pojazd znajdował się w garażu lub na zamkniętej posesji.

Te sytuacje pokazują, że sądy mogą mieć bardzo odmienne zdanie na temat należytej ochrony kluczyków samochodu. Bardzo ważne są również wszystkie zapisy zawarte w OWU. Właśnie tam Towarzystwa Ubezpieczeniowe określają wszystkie wymogi zabezpieczenia kluczyków, które maja wpływ na ewentualną wypłatę odszkodowania. Warto więc zawsze przed podpisaniem umowy AC sprawdzić zapis dotyczący kluczyków, by uniknąć w przyszłości nieporozumień.

Źródło: www.motofakty.pl

Ubezpieczenia online

Może Cię też zainteresować...

Ta witryna internetowa korzysta z plików cookie. Pozostając na niej wyrażasz zgodę na korzystanie z cookie.
Akceptuję
x