Brak ubezpieczenia OC – konsekwencje

Ubezpieczenie OC kierowcy jest obowiązkiem każdego, a złamanie tego prawa jest podstawą do nałożenia bardzo wysokich kar finansowych przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Jeśli nieubezpieczony kierowca wyrządzi szkodę osobom trzecim brak ubezpieczenia OC spowoduje, że kara może być wyjątkowo dotkliwa.  

Odpowiedzialność ubezpieczycieli obejmuje nie tylko naprawdę samochodu osoby poszkodowanej, ale i również koszty osobowe. Te ostatnie stanowią bardzo wysokie sumy – dochodzić one mogą nawet do kilkuset tysięcy złotych.

Brak ubezpieczenia OC w czasie spowodowania szkody może wiązać się z kłopotami finansowymi. Nawet jeśli odszkodowanie poszkodowanym z naszej winy zapłaci ubezpieczyciel czy Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, to i tak jako sprawca musimy się spodziewać obowiązku zapłaty.

Ważne jest również to, że jeśli czynu dopuściła się osoba będąca w związku małżeńskim – oboje ponoszą konsekwencje finansowe. W razie nie spłacania długu wobec UFG – ten może podać dane kierowcy do firm windykacyjnych i do Rejestrów Dłużników. Prezes BIG InfoMonitor potwierdza: „Dłużników ubezpieczeniowych w bazie BIG InfoMonitor nie brakujeWarto mieć świadomość, że wpisanie do rejestru BIG oznacza natychmiastowe powiadomienie o tym m.in. sektora bankowego, pożyczkowego i telekomunikacyjnego, kłopoty z uzyskaniem kredytu, pożyczki, telefonu na abonament, umowy na kablówkę, czy problem z jednoosobową działalnością gospodarczą, jeśli kontrahenci poza NIP-em będą sprawdzali też PESEL właściciela firmy”.

Jak zauważa Sławomir Grzelczak klienci ze skłonnościami do ryzyk finansowych  przekładają swoje skłonności do ponoszenia ryzyka również za kierownicą: „Z amerykańskich doświadczeń, potwierdzonych również analizami Grupy BIK w Polsce wynika, że osoby z problemami finansowymi są sprawcami większej liczby szkód w ubezpieczeniach komunikacyjnych niż kierowcy bez znaczących zobowiązań, które regularnie spłacają. Wyraźnie widać, że większa skłonność do ryzyka w finansach, to także bardziej ryzykowne zachowanie na drodze”. Z danych UFG wynika, że najwięcej szkód z OC powodują kierowcy z województwa dolnośląskiego, pomorskiego, mazowieckiego i zachodniopomorskiego.

Lepiej jednak nie ryzykować i zawczasu zakupić obowiązkowe OC. Z naszej strony polecamy ekspertów SuperUbezpieczenia.pl – doradzą Państwu najlepsze oferty!

Źródło: www.infomonitor.pl

Ubezpieczenia online

Może Cię też zainteresować...

Ta witryna internetowa korzysta z plików cookie. Pozostając na niej wyrażasz zgodę na korzystanie z cookie.
Akceptuję
x