Zadbaj o samochód podczas jesieni

Niska temperatura, poranna mgła, deszcz i szybko zapadający zmrok. Z takimi warunkami muszą się zmierzyć kierowcy podczas jesiennych podróży. Na co zwrócić szczególną uwagę, by nasze bezpieczeństwo stało na najwyższym poziomie.

Zadbaj o swoją kondycję

Jesień i zmieniające się warunki atmosferyczne mają wpływ nie tylko na nasz samochód, ale też na nas samych. Jesienna szarówka często negatywnie odbija się na naszej koncentracji i samopoczuciu. Przed każdą dłuższą podróżą kierowca powinien odpowiednio odpocząć.

O jakie elementy w samochodzie należy zadbać?

Deszcz to nieodzowny element jesiennej pogody. Jedną z podstawowych rzeczy, które trzeba są wycieraczki i przednia szyba. Czysta szyba, oczyszczona z owadów i liści oraz dobry stan piór w wycieraczkach sprawią, że żaden deszczowy dzień nie pogorszy widoczności na drodze.

W utrzymaniu dobrej kondycji szyb pomogą różne środki konserwująco-czyszczące. Eksperci zaznaczają, że w przypadku popękanych piór w wycieraczkach należy je wymienić.

Jedną z przypadłości starszych samochodów jest przedostająca się do wnętrza pojazdu wilgoć. Odpowiednia pielęgnacja uszczelek na drzwiach i prowadnicach szyb powinna rozwiązać ten problem. Do mycia gumy powinno się używać tylko preparatów silikonowych lub glicerynowych.

Kolejny problem może dotyczyć elektryki. Jesienią warto zadbać o konserwację i czyszczenie kabli wysokiego napięcia. Do czyszczenia styków można użyć jednego z preparatu dostępnego na rynku. Posiadając nowszy model samochodu warto zwrócić uwagę na bezpieczniki wentylatora i ogrzewania szyb. Szary nalot często oznacza konieczność użycia sprayu do elektryki.

Jedną z najbardziej irytujących i denerwujących rzeczy jest nadmierne parowanie szyb. By uniknąć tego problemu warto sprawdzić stan wentylacji w samochodzie. Odkurzenie kanałów wentylacyjnych i spryskanie preparatem dezynfekującym może rozwiązać problem. Warto być starannym i odpowiednio zająć się wylotami w desce rozdzielczej, fotelu kierowcy i pasażera. Po sezonie letnim zadbaj również o filtr pyłkowy, który najprawdopodobniej będzie wymagał gruntownego czyszczenia. Pamiętaj, że brudny, zakurzony filtr działa jak gąbka i chłonie wszystko wraz z powietrzem, które odpowiedzialne jest za parowanie.

Co z klimatyzacją?

Klimatyzacja to rozwiązanie, które znajduje się praktycznie w każdym nowszym samochodzie. Jednym z trików na odparowanie szyb i osuszenie dywaników jest ustawienie klimatyzacji na ogrzewanie. Sprawi to, że problem mokrych dywaników zniknie.

Sprawdzaj światła

Przeprowadzając jesienny przegląd należy sprawdzić również stan świateł. Światła mijania muszą być obowiązkowe przez cały rok. Szybko zapadający zmrok i poranne mgły wymagają czasami światła używania świateł drogowych, przeciwmgielnych. Zadbaj więc o odpowiednie ich ustawienie.

Jesień warto rozpocząć od wizyty na stacji kontroli. Profesjonaliści sprawdzą stan techniczny pojazdu i znajdą ewentualne usterki. Oprócz tego pamiętaj o terminach obowiązywania ubezpieczenia OC. Pamiętaj, że nie we wszystkich przypadkach polisa odnawia się automatycznie. Porównuj ceny we wszystkich firmach i znajdź najtańsze ubezpieczenie na rynku.

Źródła: www.irmaserwis.pl, www.mojafirma.infor.pl, www.auto-motor-sport.pl, www.eksploatacja-auta.wieszjak.pl

 

Ubezpieczenia online

Może Cię też zainteresować...

Ta witryna internetowa korzysta z plików cookie. Pozostając na niej wyrażasz zgodę na korzystanie z cookie.
Akceptuję
x