Nowe obowiązki młodych kierowców

Jeśli planujesz zdobyć prawo jazdy – najlepiej zrób to jeszcze w tym roku. Od przyszłego roku Ministerstwo wprowadza nowe obowiązki młodych kierowców. Kosztowne obowiązki.

Nowa konsekwencja zapisów w ustawie

Nowelizacja wynika z ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami (Dz.U. 2011 nr 30 poz. 151) młodzi i niedoświadczeni kierowcy pojazdów zostaną objęci okresem próbnym. Regulacje w tym zakresie mają zacząć obowiązywać z dniem 4 stycznia 2016 roku. Od tego okresu wszyscy młodzi kierowcy objęci będą tak zwanym okresem próbnym. W okresie tym, musza być oni szczególnie ostrożni, jeśli bowiem złamią którakolwiek z zasad prawa jazdy, narażony będzie na bardzo poważne konsekwencje – z utratą prawa jazdy łącznie.

Nowe obowiązki młodych kierowców:

Każda osoba, która zda egzamin kategorii B nie dostanie prawa jazdy na stałe

Dokument, który otrzyma młody kierowca będzie dokumentem tymczasowym. W tym czasie kierowca w obszarze zabudowanym będzie mógł jechać z prędkością do 50 kilometrów na godzinę, nawet jeżeli znaki dopuszczałyby możliwość szybszej jazdy, a poza obszarem zabudowanym będzie mógł rozpędzić się tylko do prędkości 80 kilometrów na godzinę. Kierowca z przyklejonym obowiązkowo „listkiem” nie będzie mógł podjąć pracy jako kierowca.

Nalepka barwy białej z zielonym symbolem liścia klonowego będzie obowiązkowym wyposażeniem każdego nowego kierowcy. Świeżo upieczony kierowca musi umieścić go w aucie na okres 8 miesięcy na przedniej i tylnej szybie pojazdu, w prawym górnym rogu. W przypadku pojazdu samochodowego konstrukcyjnie nieposiadającego szyby tylnej lub przedniej nalepkę, o której mowa umieścić będzie trzeba odpowiednio z tyłu lub z przodu na nadwoziu pojazdu.

Dodatkowe kursy obowiązkowe

Osoba będąca na okresie próbnym odbyć również od czterech do ośmiu miesięcy na zdanie dodatkowego, godzinnego kursu teoretycznego i dwugodzinnego kursu doszkalającego w praktyce jazdy. To oznacza dodatkowe 300 zł za kurs.

Źródło: www.regiomoto.pl

 

Ubezpieczenia online

Może Cię też zainteresować...

Ta witryna internetowa korzysta z plików cookie. Pozostając na niej wyrażasz zgodę na korzystanie z cookie.
Akceptuję
x