Odblaski dla pieszych – obowiązkowe

Jesień to pora roku, gdy szybko zapada zmrok. Z danych z 2013 roku wynika, że w wypadkach samochodowych zginęło 1140 pieszych. Z myślą o wszystkich pieszych poruszających się po zmroku i kierowcach pojazdów w życie wszedł nowy przepis w Prawie o ruchu drogowym.

Art.11 ust. 4a Prawo o ruchu drogowym mówi tak:

„Pieszy poruszający się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym jest zobowiązany używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu, chyba że porusza się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub po chodniku.”

Wcześniejsze zapisy w ustawie nakładały obowiązek noszenia elementów odblaskowych jedynie na osoby poniżej 15 roku życia. Teraz przepis ten dotyczy wszystkich, bez względu na wiek, którzy będą poruszać się po zmroku po obszarze niezabudowanym. Podsumowując: odblaski dla pieszych (poruszających się po zmroku, poza terenem zabudowanym) są obowiązkowe.

Wejście tego przepisu  wywołało różne reakcje. Krytycy tego pomysłu mówią, że każdy obywatel powinien sam dbać o swoje bezpieczeństwo, a nie być poddawany regulacjom, które są nam „wciskane” przez państwo. Z kolei druga grupa mówi, że piesi bez odblasków są po prostu niewidoczni. Mimo, że światła oświetlają kawałek drogi, kierujący ma w rzeczywistości małą szansę na zobaczenie pieszego idącego skrajem lub poboczem jezdni.

Na potwierdzenie tezy o niewidoczności pieszych po zmroku są liczby. Osoba ubrana w ciemny strój, poruszająca się na drodze jest widziana przez kierującego z odległości około 40 metrów. W przypadku posiadania elementów odblaskowych, pieszy będzie widziany ze 150 metrów.  Przykładowo: Jeśli kierowca porusza się z prędkością 90km/h to dystans 40 metrów pokonuje 1,6 sekundy. Średni czas reakcji kierowcy wynosi 1 s, to bardzo prawdopodobne jest to, że nie zdąży on zareagować i uniknąć potrącenia pieszego.

Z tego faktu wynika, że świecące elementy garderoby mogą nam uratować życie. Warto więc w nie zainwestować. Koszt takiego odblasku, który często możemy dostać w każdym kiosku wynosi około dwóch złotych. Elementami  odblaskowymi mogą być przedmioty doczepiane do ubrania: opaski, kamizelki lub smycze. Najlepiej, gdy są umieszone one na wysokości kolan, nadgarstków, pasa lub w okolicy klatki piersiowej i pleców.

Posiadanie takiego elementu sprawi, że każdy pieszy po zmroku, dzięki odblaskowi będzie bezpieczniejszy i dobrze widziany przez kierowców.

Źródło: www.natemat.pl,www.policja.pl, www.mojafirma.infor.pl

Ubezpieczenia online

Może Cię też zainteresować...

Ta witryna internetowa korzysta z plików cookie. Pozostając na niej wyrażasz zgodę na korzystanie z cookie.
Akceptuję
x