Jak usunąć wrak z parkingu?

Każdy z nas z pewnością spotkał na osiedlowym parkingu samochód, który dosłownie wrastał w ziemię. Wraki, które często są porzucane przez wiele lat zajmują miejsce postojowe na osiedlowych parkingach. Czy jest sposób, by taki samochód usunąć? Sprawdź to.

Jednym z problemów parkingów są porzucone przez właścicieli samochody, które są poważnie uszkodzone lub  zniszczone np. w wyniku pożaru. Taki pojazd przez wiele miesięcy potrafi zajmować miejsce parkingowe, które w obecnych czasach jest często na wagę złota. Jak usunąć wrak z parkingu?

Wezwij straż miejską

Rozwiązaniem problemu może być wezwanie straży miejskiej. Monika Niżniak ze straży miejskiej w Warszawie mówi, że:

„”Samochód pozostawiony na drodze publicznej, w strefie zamieszkania oraz w strefie ruchu, bez tablic rejestracyjnych, lub którego stan wskazuje na to, że nie jest używany, może zostać usunięty z drogi przez straż gminną lub policję na koszt właściciela”
Sytuacja się komplikuje, gdy samochód został porzucony poza drogą publiczną, strefą zamieszkania lub strefą ruchu. Straż miejska może usunąć pojazd tylko wtedy, gdy pojazd stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa innych osób. W innym przypadku jedynie co może zrobić to skontaktować się z właścicielem samochodu i poprosić go o usunięcie pojazdu.

Kto może usunąć wrak?

W przypadku wraków ciężko jest ustalić kto jest konkretnie właścicielem pojazdu. Oznacza to, że porzucony samochód może usunąć zarządca terenu (spółdzielnia mieszkaniowa lub wspólnota). Przestawienie samochodu też jest często niemożliwe. Odholowanie go i postawienie na płatnym parkingu może sporo kosztować. Dopiero po znalezieniu właściciela można ubiegać się o zwrot poniesionych kosztów.

Rozwiązaniem może też być pozew cywilny przed sądem, np. z powodu nieprzestrzegania regulaminu wspólnoty. Pamiętać tutaj należy jednak o tym, że taka sprawa może trwać bardzo długo.

Wspólnota lub spółdzielnia mieszkaniowa może zgłosić się do straży miejskiej lub policji z prośbą o odholowanie wraku w momencie, gdy zmieni status swojej drogi na strefę ruchu lub strefę zamieszkania. Gdy służby tego nie zrobią należy zgłosić skargę. Wówczas pojazd z pewnością może zostać odholowany. Gdy po usunięciu pojazdu nikt się po niego nie zgłosi, to po 6 miesiącach samochód przechodzi na rzecz gminy.

Przypominamy, że samochód może zostać usunięty, gdy jest zaparkowany przy drodze publicznej, strefie zamieszkania, strefie ruchu i nie posiada tablic rejestracyjnych, a jego stan wskazuje, że pojazd nie jest użytkowany. Straż miejska może więc taki pojazd odholować.

W przypadku, gdy pojazd został porzucony na drodze wewnętrznej, to policja lub straż miejska może interweniować, gdy samochód zagraża bezpieczeństwu.

Źródło: magazynauto.interia.pl

 

Ubezpieczenia online

Może Cię też zainteresować...

Ta witryna internetowa korzysta z plików cookie. Pozostając na niej wyrażasz zgodę na korzystanie z cookie.
Akceptuję
x