Klimatyzacja samochodowa – przegląd

W upalne dni jazda samochodem bez klimatyzacji nie należy do przyjemnych. Częstym sposobem na ochłodzenie auta jest otwarcie okien, ale to nie zapewni nam komfortu. Warto więc pomyśleć o klimatyzacji już wiosną, zanim upały dadzą się we znaki. Należy pamiętać, że komfort jazdy to również bezpieczeństwo.

Komfort i bezpieczeństwo

Jazda w schłodzonym aucie jest nie tylko przyjemnością. Klimatyzacja zwiększa również bezpieczeństwo, gdyż kierowca nie jest narażony na udar, odwodnienie, czy zaśnięcie za kierownicą. Odpowiada też za utrzymanie właściwej temperatury w samochodzie , oczyszcza i osusza powietrze, którym oddychają zarówno kierowca jak i pasażerowie.

Jednak osoby zmagające się z chorobami układu oddechowego, muszą bezwzględnie pamiętać o jej regularnym czyszczeniu. Źle działająca instalacja może spowodować zaostrzenie choroby, gdyż jest ona siedliskiem bakterii i grzybów, które wdmuchiwane są do wnętrza samochodu. Zaniedbanie urządzenia może wywołać również podrażnienia górnych dróg oddechowych i oczu.

Sprawdzaj auto po zimie

W związku z powyższym, przegląd układu klimatyzacyjnego po okresie zimowym jest koniecznością. Tak jak pamiętamy o zmianie opon, powinniśmy też zadbać o przegląd klimatyzacji. Należy więc wymienić filtr kabinowy (możemy to zrobić samodzielnie). Filtr oczyszcza powietrze, które trafia bezpośrednio do kabiny auta. Zawilgocony i brudny po okresie zimowym, może spowodować nie tylko parowanie szyb, ale i nieprzyjemny zapach w samochodzie.

Oczyszczanie klimatyzacji powinniśmy wykonywać przynajmniej raz w roku. Zaniedbanie jej może przynieść sporo kłopotów, nie tylko zdrowotnych, ale i finansowych. Wymontowanie parownika bowiem i jego dokładne oczyszczanie przez mechanika nie należy do najtańszych usług.

Warto pamiętać, że jeśli w ramach naszego ubezpieczenie AC uwzględniliśmy posiadanie klimatyzacji, to w razie ewentualnego wypadku i jej zniszczenia, ubezpieczalnia wypłaci nam odszkodowanie również za tę część.

Ubezpieczenia online

Może Cię też zainteresować...

Ta witryna internetowa korzysta z plików cookie. Pozostając na niej wyrażasz zgodę na korzystanie z cookie.
Akceptuję
x