Jeździmy coraz bezpieczniej

Kierowcy coraz częściej jeżdżą zgodnie z przepisami i dostosowują się do wymaganych prędkości. Być może to kampanie społeczne, czy zaostrzenie przepisów mają wpływ na zachowanie polskich kierowców. Przejęcie zachowań od kierowców innych krajów Unii Europejskiej też może mieć znaczenie. Większy nacisk kładziemy przede wszystkim na bezpieczne przewożenie dzieci.

Na zlecenie Sekretariatu Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego przygotowano raport, który unaocznia pozytywne zmiany w zachowaniu polskich kierowców. W badaniach brano pod uwagę prędkość kierowców, oraz odstępy jakie zachowują między samochodami. Na podstawie pomiaru ponad 900 tys. kierowców można stwierdzić, że: „ 57 proc. kierowców przekracza dozwoloną prędkość, najczęściej w terenie zabudowanym na ulicach dwujezdniowych 72 proc. oraz w mniejszych miejscowościach, na drogach krajowych i wojewódzkich 71 proc”.

Agata Foks, Sekretarz KRBRD dodaje: „Obserwujemy pozytywne zmiany w zachowaniu kierowców, w tym także w zakresie przestrzegania obowiązujących limitów prędkości. Wynika to w dużej mierze z rozbudowy i modernizacji infrastruktury drogowej, intensyfikacji działań służb w obszarze nadzoru, podjęcia szeregu inicjatyw w zakresie edukacji mających na celu uświadomienie kierowcom zagrożeń wynikających z nadmiernej prędkości czy usprawniania systemu ratownictwa. Należy pamiętać jednak, że tylko jednoczesne prowadzenie działań we wszystkich tych obszarach, może przyczynić się do poprawy stanu bezpieczeństwa ruchu drogowego na polskich drogach”.

W innym badaniu, wykazano, że rok ubiegły był bezpieczniejszy pod względem przewożenia dzieci. W stosunku bowiem do roku 2013 zmalała: „liczba wypadków o 244 (-7,1%), liczba zabitych o 10 dzieci (-11,1%) i liczba rannych o 238 dzieci (-6,4 %)”.

 

Ubezpieczenia online

Może Cię też zainteresować...

Ta witryna internetowa korzysta z plików cookie. Pozostając na niej wyrażasz zgodę na korzystanie z cookie.
Akceptuję
x