Kiedy polisa OC nie odnawia się automatycznie?

Wiesz, że możesz jeździć samochodem nie wiedząc, że nie posiadasz ważnego ubezpieczenia OC? Wielu kierowców nie zdaje sobie z tego sprawy. Dopiero kara nałożona przez UFG otwiera oczy. W tym artykule dowiesz się w jakich sytuacjach polisa OC nie odnawia się automatycznie.

Ubezpieczyciel musi poinformować

Kończy Ci się ubezpieczenie? Zgodnie z Ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i PBUK każde Towarzystwo Ubezpieczeniowe co najmniej 14 dni przed końcem umowy musi poinformować Cię, że nastąpi wznowienie umowy na kolejny rok. Zostajesz również poinformowany o nowej cenie składki. Po obecnych podwyżkach bardzo prawdopodobne jest, że wznowienie polisy będzie droższe niż w poprzednich latach. Informacja od Towarzystwa Ubezpieczeniowego to nie tylko przypomnienie, że polisa nie wygasa, ale również sytuacja, gdzie masz czas na wypowiedzenie umowy i znalezienie innej korzystnej oferty w innej firmie.

Automatycznie odnowienie się polisy ma wyeliminować problem kierowców, którzy poruszają się po drogach bez ważnego ubezpieczenia.  Nie martw się co z polisą na następny rok. Zgodnie z Ustawą polisa OC przedłuży Ci się automatycznie jeśli spełniłeś określone kryteria.

Nie zawsze się odnawia

Automatyczne przedłużenie umowy to dobre rozwiązanie dla kierowców, którzy nie zawsze pamiętają o końcu trwania umowy. Istnieją jednak sytuacja, w których polisa nie odnowi się na kolejne 12 miesięcy.

Kupujesz samochód?

Kupiłeś samochód z rynku wtórnego? Zgodnie z Ustawą wszystkie prawa i obowiązki spadają na nowego właściciela samochodu. Samochody są sprzedawane razem z ważną polisą OC. Jednak polisa poprzedniego właściciela nie odnawia się na następny rok. Z takiej polisy możesz korzystać do końca okresu obowiązywania, a następnie musisz ją wypowiedzieć i zawrzeć nową polisę już na siebie.

Spadek lub darowizna

W sytuacji otrzymania samochodu w spadku lub w formie darowizny obowiązują takie same procedury jak w przy kupnie pojazdu. W takim przypadku wszystkie prawa własności spadają na Ciebie. Musisz dokładnie pilnować terminów. Każda przerwa w ubezpieczeniu może oznaczać karę i poważne konsekwencje finansowe.

Nieopłacone raty

Ubezpieczenie OC jest zawierane zwykle na 12 miesięcy. Płatność za polisę można od razu zapłacić w całości lub rozłożyć na raty. Zwykle od Towarzystwa Ubezpieczeniowego zależy na ile rat można rozłożyć składkę. Pamiętaj jednak, że składka w ratach jest droższa niż przy płatności jednorazowej. Jeśli zalegasz z ratami to musisz wziąć pod uwagę, że takie ubezpieczenie nie odnawia się automatycznie.

Krótkoterminowe OC

Krótkoterminowe OC na 30 dni jest przeznczone dla samochodów zabytkowych i pojazdów ściągniętych zza granicy, które nie są jeszcze zarejestrowane w Polsce. Pamiętaj, że taka polisa nie odnawia się automatycznie i wygasa wraz końcem okresu obowiązywania ochrony.

Po ostatnim wzroście kar za brak OC trzeba koniecznie pilnować ważności umowy OC. Istnieją sytuacje, gdy za zapomnienie można słono zapłacić. Przypominamy również, że automatyczne przedłużenie może też nie opłacać się kierowcy. Odpowiednio wcześniej przed końcem umowy warto jest porównać ceny składek we wszystkich firmach. Po więcej szczegółów zadzwoń 720 221 221.

Źródło: www.serwisy.gazetaprawna.pl

Ubezpieczenia online

Może Cię też zainteresować...

Ta witryna internetowa korzysta z plików cookie. Pozostając na niej wyrażasz zgodę na korzystanie z cookie.
Akceptuję
x