Jak ubezpieczyć auto w leasingu?

 

Decydując się na auto w leasingu musimy pamiętać o obowiązkowym pakiecie ubezpieczeniowym. Chodzi tutaj o OC i AC.  W takim przypadku jest kilka opcji, które mogą lub nie być dla nas korzystne. Wyjaśnimy wam jak wygląda sprawa z ubezpieczeniem auta w leasingu.

Czym jest leasing?

Leasing to jak wiadomo jedna z umów cywilnoprawnych. W ramach tej umowy leasingodawca przekazuje nam prawo do korzystania  z pewnej rzeczy (w tym przypadku auto) na jakiś określony czas w zamian za ustaloną opłatą (raty leasingowe).  Chcąc wziąć auto w leasing możemy negocjować warunki umowy.  Wysokość raty leasingowej zależy często od stanowiska ubezpieczyciela. Jeśli zdecydujemy się na ubezpieczenie z banku lub firmy leasingowej to przy zakupie drugiego produkty ta opłata może się zmniejszyć.

Problemy?

W momencie, gdy bierzemy auto w leasingu i chcemy ubezpieczyć się w zewnętrznej firmie to firma leasingowa może na nas nałożyć z tego powodu opłatę manipulacyjną.  To nie jedyne problemy jakie mogą na nas spaść.

Pamiętajmy, że oferta ubezpieczeniowa jaką przedstawia nam bank lub leasingodawca może być dość wysoka. Obniżyć ją można, jeśli przedstawimy inną ofertę od np. agenta ubezpieczeniowego. Firmy leasingowe nie zawsze akceptują wszystkich ubezpieczycieli. Szukając najniższej oferty korzystamy często z ubezpieczycieli internetowych. W takim przypadku bank lub firma może nie przyjąć nam tej oferty. Zwykle w grę wchodzą największe firmy ubezpieczeniowe na rynku.  Zatem jeśli uzyskamy niższą ofertę musi ona być poparta podpisem agenta ubezpieczeniowego.

Co to jest GAP?

Wiemy o tym, że suma ubezpieczenia nie pokryje nam wartości całkowitej pojazdu. Zdarzyć się może tak, że w przypadku kradzieży lub zniszczenia pojazdu będziemy musieli dopłacić firmie leasingowej różnice między całkowitą wartością pojazdu a sumą ubezpieczenia. Tutaj z pomocą przychodzi nam GAP, który chroni nas na taką ewentualność. Pamiętając, że jeśli zdecydujemy się na GAP finansowy to nasza rata leasingowa może podskoczyć do góry.

Co ze zniżkami?

Auto w leasingu jest własnością banku lub firmy leasingowej. Na czas leasingu zniżki nie będą się nam naliczały. Zatem jeśli jako osoba prywatna nie posiadamy zniżek to nie uzyskamy ich nawet jako osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą. Nie dostaniemy zniżek mimo to iż płacimy ubezpieczenie auta, które mamy w leasingu.

Czy jest szansa uzyskać zniżki w inny sposób? Zniżkę możemy otrzymać jeśli leasingowany samochód zarejestrujemy do jakiegoś innego pojazdu osoby, która posiada zniżki. W tym przypadku stajemy się współwłaścicielem i nasze zniżki zaczynają się naliczać.

Wszystko jest kwestią negocjacji

Szukając ubezpieczenia dla auta w leasingu najlepszą opcją jest negocjacja. Zdarza się tak, że można wynegocjować cenę nawet o tysiąc złoty niższą. Zadbajmy także o kwestie takie jak przedłużenie ubezpieczenia na kolejny rok. Jeśli przed końcem okresu ubezpieczeniowego znów nie poszukamy innych ofert to bank lub firma leasingowa może nam z automatu narzucić tą większą cenę za polisę. Zatem jeśli decydujemy się na auto w leasingu zawsze sprawdzajmy ofert u indywidualnych ubezpieczycieli. Czasem negocjując ofertę można załatwić dobrą dla nas cenę.

Ubezpieczenia online

Może Cię też zainteresować...

Ta witryna internetowa korzysta z plików cookie. Pozostając na niej wyrażasz zgodę na korzystanie z cookie.
Akceptuję
x