W jakich sytuacjach kierowcy zapominają o OC?

Ubezpieczenie komunikacyjne OC jest obowiązkowe i musi je posiadać każdy właściciel pojazdu w Polsce. Okazuje się jednak, że istnieją sytuacje, w których zapomina się o polisie. Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny opublikował największe wpadki kierowców w związku z ubezpieczeniem OC.

Zapominamy o ratach

Z danych UFG wynika, że płatność składki OC w ratach to prawdziwa zmora kierowców. W 40% przypadków braku OC powodem nieubezpieczenia było nieopłacenie raty składki, co oznaczało wygaśnięcie polisy. Podwyżki ubezpieczenia OC sprawiły, że coraz więcej kierowców zdecydowało się na płatność ratalną. Elżbieta Połeć-Wanat, prezes Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego powiedziała, że:

„Dlatego tak istotnie jest, by właściciele aut pamiętali o opłaceniu wszystkich rat składki, inaczej bowiem ich OC nie przedłuży się automatycznie na kolejny rok”.

Brak automatycznego przedłużenia

Niektóre sytuacje sprawiają, że polisa OC nie przedłuża się automatycznie. Dotyczy to m.in.:

  • Wypowiedzenia umowy ubezpieczenia
  • Zmiany właściciela pojazdu

Trzeba jednak przyznać, że wiedza kierowców z każdym rokiem się zwiększa. 90% badanych wie kiedy należy wykupić polisę OC (należy to zrobić najpóźniej w dniu rejestracji pojazdu przed wyjechaniem na drogę) oraz zdają sobie sprawę z konsekwencji braku OC.

Aż 90% respondentów wie, że brak potwierdzenia posiadania polisy OC podczas kontroli drogowej grozi mandat w wysokości 50 zł. 75% kierowców wie natomiast o karach nakładanych przez UFG.

Ile wyniosą kary za brak OC w 2018 roku?

Dla samochodów osobowych kary za brak OC w 2018 roku będą wynosić:

  • Do 3 dni –820zł (wcześniej 800 zł)
  • Od 4 do 14 dni – 2100 zł (wcześniej 2000 zł)
  • Ponad 14 dni – 4200 zł (wcześniej 4000 zł)

Ciekawostką jest to, że najmniejszą wiedzę na temat konsekwencji i kar za brak OC mają najmłodsi kierowcy (do 24 lat) oraz najstarsi (ponad 60 lat). Małą wiedzę mają również kierowcy z miejscowości powyżej 500 tys. mieszkańców oraz osoby, które wywodzą się z takich grup zawodowych jak niewykwalifikowani robotnicy, osoby bezrobotne oraz gospodynie domowe.

Badanie na zlecenie Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego zostało przeprowadzone przez GfK Polonia w sierpniu 2017 roku za pomocą metody wywiadów bezpośrednich, w domach respondentów, w ramach badania omnibus CAPI. Liczba przeprowadzonych wywiadów wynosiła 1020.

Źródło: UFG, motofakty.pl

Ubezpieczenia online

Może Cię też zainteresować...

Ta witryna internetowa korzysta z plików cookie. Pozostając na niej wyrażasz zgodę na korzystanie z cookie.
Akceptuję
x