Jak wygląda podatek od zakupu pojazdu?

W życiu są pewne dwie rzeczy: śmierć i podatki. Formalności związane z zakupem pojazdu mogą przyprawić każdego kierowcę o ból głowy. Na co zwrócić szczególną uwagę?

Przerejestruj pojazd i zapłać

Kupiłeś samochód? Pamiętaj, że masz 30 dni na przerejestrowanie pojazdu. Od wizyty w wydziale komunikacji ważne jest, by udać się do Urzędu Skarbowego. Masz na to 14 dni. Nie przestrzeganie terminu sprawia, że będą wyciągnięte finansowe konsekwencje.

Wypełnij druczki

Nie ma nic gorszego w papierowych formalności niż wypełnianie druczków. Odwiedzając Urząd Skarbowy musisz wypełnić druk PCC-3. Sam obliczasz kwotę podatku. Obecne przepisy mówią, że podatek wynosi 2 % wartości rynkowej przedmiotu transakcji.  Pamiętaj, że chodzi o wartość rynkową. Zaniżanie lub zawyżanie jest zawsze wykrywalne.

Nie zawsze zapłacisz na miejscu

Płacąc podatek trzeba wziąć pod uwagę, że nie zawsze zapłacisz go w Urzędzie Skarbowym. Najlepszym rozwiązanie to zapłacenie na poczcie lub przelewem internetowym. Numer konta znajdziemy bez problemu na tablicach informacyjnych.

Nie zawsze zapłacisz podatek

Pamiętaj, że nie za każdą umowę od czynności cywilno-prawnych trzeba zapłacić podatek. Z takiego obowiązku są zwolnione osoby, których umowy kupna-sprzedaży nie obejmują przedmiotów o wartości do 1 tysiąca złotych. Dodatkowo z obowiązku są zwolnione osoby kupujące pojazd od firmy. Jeśli dostaniesz fakturę VAT to wizyta w „skarbówce” nie będzie potrzebna.

Źródło:www.motoryzacja.interia.pl

Ubezpieczenia online

Może Cię też zainteresować...

Ta witryna internetowa korzysta z plików cookie. Pozostając na niej wyrażasz zgodę na korzystanie z cookie.
Akceptuję
x