Polski Instytut Badań Jakości: Ubezpieczenie komunikacyjne wybieraj z głową !

Ubezpieczenie komunikacyjne z reguły wydaje się prostym produktem. Suma i zakres ubezpieczenia są takie same dla wszystkie właścicieli zarejestrowanych pojazdów mechanicznych, nie powinniśmy więc mieć kłopotu z jego wyborem. Niestety to tylko pozory. Dlaczego? Polski Instytut Badań Jakości, wyjaśnia.

Po Polsce jeździ około 20 mln samochodów . Według Polskiej Izby Ubezpieczeń, wartość rynku ubezpieczeń motoryzacyjnych w ubiegłym roku wynosiła 13,6 mld złotych. Obowiązkowe ubezpieczenie OC złożyły się na 60 proc. tej kwoty, natomiast polisy AC na 40 proc.

Różnice w cenach polis sięgają nawet d 2000 zł!

Różnica cen jeśli chodzi o ubezpieczenie komunikacyjne w samych tylko polisach OC może sięgnąć nawet 1000 zł., zaś w przypadku pakietów OC i AC – nawet 2000 zł. Skąd wynikają trudności w wyborze ofert? Według ekspertów z dziedziny finansów, oferty firm ubezpieczeniowych są bardzo często przedstawiane w taki sposób, że dla większości są one niejasne i niejednoznaczne. Bardzo często bowiem dochodzi do takich sytuacji, w których klienci dopiero po szkodzie dowiadują się, że np. pomoc im nie przysługuje,  lub, że odszkodowanie nie pokryje (z różnych powodów) poniesionych strat. Takie niedomówienia wynikają nie tylko z tego, że klienci nie czytają warunków umowy, ale również z tego, że regulaminy i warunki są często napisane w sposób niejasny i niejednoznaczny. Poza tym, przeciętny klient wykupujący ubezpieczenie OC mają c przed sobą kilkadziesiąt stron umowy niekoniecznie musi zrozumieć prawnicze słownictwo.

Polski Instytut Badań Jakości pomoże w wyborze polis?

Tak. Pracownicy Instytutu postanowili przeanalizować oferty komunikacyjne 17 największych ubezpieczycieli w Polsce, którzy łącznie posiadają 98% rynku polis OC i AC*.

Jak pokazały wyniki, za dokładnie ten sam produkt można zapłacić na rynku bardzo różne stawki, warto więc zainteresować się tematem, by nie przepłacić. Pod względem wysokości składek oraz ogólnej przejrzystości oferty, bezapelacyjnym zwycięzcą w badaniu okazała się AXA Direct. To ona oferuje najtańsze polisy na rynku, szczególnie dla samochodów o wartości do 20 tys. złotych. Drugim najtańszym ubezpieczycielem okazał się Link4, który oferuje najkorzystniejsze ceny pakiety OC, AC i Assistance oraz polisy dla samochodów o wartości nie przekraczającej 40 tys. zł. Właściciele najdroższych samochodów, jeśli nie chcą przepłacić, powinni z kolei rozważyć ofertę Proama, bądź nieco droższego Generali. W kategorii jakości obsługi klienta oraz rozpiętości oferty wygrał z kolei PZU.

 

* Badanie zostało przeprowadzone w październiku i listopadzie 2016 r. i zrealizowano w nim symulacje wycen dla trzech marek samochodów reprezentujących różne segmenty cenowe: Golf V z 2006 r. (do 20 tys. zł), Skoda Octavia II z 2010 r. (do 40 tys. zł) i Audi A5 z 2012 r. (do 80 tys. zł). Wzięto również pod uwagę wiek kierowcy i ich historię ubezpieczeniową.

Ubezpieczenia online

Może Cię też zainteresować...

Ta witryna internetowa korzysta z plików cookie. Pozostając na niej wyrażasz zgodę na korzystanie z cookie.
Akceptuję
x