Czy będą nowe tablice rejestracyjne?

Kierowców mogą czekać kolejne zmiany. Wraz z początkiem 2017 roku Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa chce ruszyć z pracami nad rozporządzeniem  dotyczącym rejestracji i oznaczania pojazdów. Oznacza to, że w przyszłości mogą pojawić się nowe wzory tablic rejestracyjnych.

Kolekcjonerzy chcą zmian

Zwolennikami wprowadzenia nowych tablic rejestracyjnych są kolekcjonerzy aut. Wymiary tablic rejestracyjnych w Polsce przysparzają wiele problemów dla pojazdów, które sprowadzane są z USA i Japonii.

Obecnie tablice rejestracyjne w Polsce, przeznaczone dla samochodów, mogą mieć wymiary 540mm x 114 (tablica jednorządowa) lub 305mm x 214 mm (tablica dwurzędowa).  Natomiast dla samochodów sprowadzanych z USA i Japonii tablice rejestracyjne są przystosowane do wymiarów 305mm x 114mm. W praktyce oznacza to, że właściciele tych samochodów w Polsce są zmuszeni do wyginania tablic rejestracyjnych.

Niektórzy wykonują tablice rejestracyjne na zamówienie o wymiarach 305mm x 155 mm. Okazuje się, że używanie takiej tablicy jest niezgodne z prawem i naraża właściciela na mandat.

Poseł Paweł Grabowski z Kukiz’15 chce, by ustawodawca wprowadził wzór tablic rejestracyjnych na taki, który spełnia „amerykańskie standardy”. Podobne przepisy obowiązują w innych krajach Unii Europejskiej, gdzie właśnie wymiar 305 mm x 144mm jest jednym z urzędowych wymiarów.

Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa jednoznacznie nie potwierdziło tego, czy zajmą się zmianą wymiarów tablic rejestracyjnych. Obecnie zmiany mają dotyczyć rejestracji i oznakowania pojazdów. Czy zaproponowana zmiana będzie pozytywnie rozpatrzona?

Źródło: www.motoryzacja.interia.pl

 

Ubezpieczenia online

Może Cię też zainteresować...

Ta witryna internetowa korzysta z plików cookie. Pozostając na niej wyrażasz zgodę na korzystanie z cookie.
Akceptuję
x