Wypowiedzenie OC po kupnie samochodu

Kupiliśmy samochód, ale chcemy zrezygnować z polisy starego właściciela auta? Jak wtedy wygląda wypowiedzenie OC? To pozornie prosty temat, bo wypowiadając OC od zakupionego samochodu musimy zwrócić uwagę na kilka ważnych rzeczy.

large_2262054247

Zgodnie z obowiązującymi przepisami to nowy właściciel decyduje czy chce korzystać z umowy zawartej przez poprzedniego właściciela czy wypowiada umowę i zawiera nową polisę OC. Decydując się na kontynuowanie polisy OC zawartej przez zbywcę pojazdu musimy liczyć się z ewentualną dopłatą składki – wynika to z ew. rekalkulacji składki dokonanej przez ubezpieczyciela, który uwzględni wielkość zniżek/ doświadczenie w kierowaniu pojazdem – nowego właściciela. Z dniem zakupu pojazdu przysługuje nam prawo wypowiedzenia umowę OC i nie ma już określanego czasu na złożenie wypowiedzenia ( dawniej było to 30 dni ). Pamiętajmy, że decydując się na korzystanie z polisy OC zbywcy pojazdu , ochrona ubezpieczeniowa z tej polisy koñczy się z ostatnim dniem okresu odpowiedzialności. Umowa ubezpieczenia nie wznowi się automatycznie na kolejny okres ubezpieczenia. Warto o tym pamiętać , aby nie narazić się na ew. karę z UFG w związku z przerwą w ubezpieczeniu OC.

Wypowiedzenie umowy ?według ustawy ? musi być złożone na piśmie, jednak sposób jego dostarczenia określają już poszczególne zakłady ubezpieczeniowe. Zazwyczaj pisemne oświadczenie można wysłać faksem lub listem poleconym. W tym drugim przypadku warto wcześniej sprawdzić, czy nasz ubezpieczyciel uwzględnia datę nadania, czy też doręczenia listu, tak aby nadać go z odpowiednim wyprzedzeniem.

W dniu złożenia wypowiedzenia takiej umowy OC należy pamiętać o zawarciu w tym dniu nowej polisy OC.

Jak teraz znaleźć najlepszą polisę? Odpowiedź jest w zasadzie prosta i tak jak dzięki internetowi znaleźliście te cenne rady tak samo znajdziecie tanie oc. Wystarczy, że skorzystacie z jednego z dostępnych na rynku kalkulatorów OC. Zaletą takiego narzędzia jest to, że przedstawia zazwyczaj oferty większości z dostępnych ubezpieczycieli. Więc bez wychodzenia z domu mamy pełny obraz sytuacji.

Ubezpieczenia online

Może Cię też zainteresować...

Ta witryna internetowa korzysta z plików cookie. Pozostając na niej wyrażasz zgodę na korzystanie z cookie.
Akceptuję
x