Młody kierowca – jak uniknąć zwyżek?

Jesteś młodym kierowcą i decydujesz się na kupno pierwszego samochodu? Pewnie zdajesz sobie sprawę z tego, że kupując obowiązkową polisę OC naliczone na Ciebie będą zwyżki za wiek i brak doświadczenia. O uniknięciu zwyżek rozmawialiśmy z Mariuszem Lewaszowem, specjalistą ds. ubezpieczeń w SuperUbezpieczenia.pl.

Młody człowiek, który dopiero zdał prawo jazdy co powinienem wiedzieć w kwestii ubezpieczenia?

ML: Przede wszystkim to, że ubezpieczenie OC jest obowiązkowe i musi posiadać je każdy właściciel pojazdu. Chroni ono przed finansowymi konsekwencjami jeśli to my jesteśmy sprawcami wypadku lub kolizji. Zatem młody człowiek powinien pamiętać o ubezpieczeniu OC.  Inne ubezpieczenie takie jak AC i NNW to tylko dodatek.

Dlaczego występują zwyżki na ubezpieczeniu dla młodych kierowców?

ML: Powód jest prosty. Według statystyk młodzi kierowcy doprowadzają do największej liczby wypadków. Brak doświadczenia i brawura to najczęstsze przyczyny wypadku. Niestety statystyki są nieubłagalne i nawet jeśli jesteśmy młodą osobą, która jeździ przepisowo musi liczyć się ze zwyżkami.

Na jakiej zasadzie są nakładane zwyżki?

ML: Zwyżki w składce są zwykle nakładane ze względu na wiek i brak doświadczenia. W zależności od TU może to być nawet 100 % w porównaniu do np. rodzica. Zatem jeśli mamy mniej niż 26 lat musimy liczyć się z większą składką. O braku doświadczenia nie trzeba wspominać. Brak przejechanych kilometrów sprawia, że jesteśmy potencjalnym zagrożeniem na drodze.

Czy jest możliwość uniknięcia zwyżek?

ML: Istnieje kilka sposobów na ominięcie zwyżek. Jednym z nich jest zarejestrowanie pojazdu na dwóch właścicieli. Jeśli jesteśmy młodzi to rozwiązaniem jest wzięcie na współwłaściciela np. rodzica, który ma już wypracowane zniżki. Ważne jest również to, że w tym przypadku „młodemu” będą się naliczać lata bezszkodowej jazdy.

Można też zwiększyć swój udział własny

ML: To prawda. Jako młody kierowca możemy zmniejszyć wysokość składki biorąc na siebie część odpowiedzialności. Można zdecydować, czy chcemy zapłacić np. o 15 % wyższą składkę lub otrzymać o 15% mniejsze odszkodowanie.

Jest jeszcze jakieś rozwiązanie?

ML: Najpopularniejszą formą wyboru ubezpieczenia OC jest porównanie ofert u wszystkich ubezpieczycieli. Można to zrobić dzięki porównywarce na stronie SuperUbezpieczenia.pl lub po kontakcie telefonicznym – 720 221 221 – z ekspertami. Dzięki zgromadzonym danym w krótkim czasie zostaną nam porównane wszystkie oferty ubezpieczeniowe przez co będzie można wybrać tą najtańszą. Warto o tym pamiętać i nie przepłacać.

Ubezpieczenia online

Może Cię też zainteresować...

Ta witryna internetowa korzysta z plików cookie. Pozostając na niej wyrażasz zgodę na korzystanie z cookie.
Akceptuję
x