Tablice rejestracyjne – rozkodowanie i ich rodzaje

Jak czytać tablice rejestracyjne?

TABLICE STANDARDOWE

Polskie tablice rejestracyjne zwierają odpowiednią kombinacje cyfr i liczb, które są indywidualne dla każdego pojazdu. Obecny wygląd tablic został wprowadzony 31 marca 2000 roku., po reformie administracyjnej w 1999 roku. Zastąpiły one tablice starszego typu, czarne z białymi znakami. W roku 2006 polska flagę zastąpiono symbolem Unii Europejskiej.

Po lewej stronie tablic znajduje się niebieski fragment, na którym umieszczony jest symbol kraju (PL) oraz symbol Unii Europejskiej (Euroband).

  1. Co oznacza ciąg symboli na tablicach?

Pierwsza litera oznacza województwo, kolejna lub dwie kolejne oznaczają powiat.  Jeżeli jest to jedna litera, oznacza to, że miasto jest na prawach powiatu, jeżeli zaś dwie – również powiat, ale są odstępstwa od tej reguły. Po tych wyróżnikach następuje symbol – wyróżnik pojazdu.

  1. Naklejki legalizacyjne

Pomiędzy wyróżnikami, które zależne są od tego gdzie mieszkamy, znajdują się nalepki legalizacyjne., złożone z trzech części. Są one umieszczone na tablicach (2 sztuki), oraz w dowodzie rejestracyjnym . Na wszystkich nalepkach znajduje się taki sam numer legalizacyjny. Inny natomiast kształt posiada nalepka przeznaczona na tablice rejestracyjne dla samochodów z tymczasowym dowodem rejestracyjnym. Koło o średnicy 44mm zawiera cyfry oznaczające rok, po zewnętrznej zaś stronie znajdują się liczby, które oznaczają miesiąc ważności tablicy. Na przedniej szybie samochodu również znajduje się nalepka, wydawana do tablic zwyczajnych, indywidualnych i zabytkowych. Znajdują się na niej: numery rejestracyjne samochodu, symbol flagi Polski, oraz litery PL.

  1. Wymiary tablic:
  • samochodowe (także dla przyczep) jednorzędowe – 520×114 mm
  • samochodowe dwurzędowe (tylko jako tylne) – 305×214 mm
  • motocyklowe (także dla ciągników rolniczych) – 190×150 mm
  • motorowerowe – 140×114 mm

TABLICE DLA SAMOCHODÓW ZABYTKOWYCH

Tablice pojazdów zabytkowych . Tablice dla tego rodzaju samochodów, maja inny kolor – żółty. Na nich znajduje się również symbol samochodu zabytkowego, który umieszczony jest na końcu tablic. W przypadku tego rodzaju tablic  pierwsze litery (dwie lub trzy) określają województwo i powiat.

TABLICE INDYWIDUALNE

Ten rodzaj tablic, pomimo, że może zawierać indywidualny napis, wedle pomysłu i wyobraźni właściciela samochodu, musi zawierać określone prawem elementy.  Każda indywidualnych tablic zawiera indywidulany wyróżnik dla poszczególnego województwa. Nie może zawierać słów i treści obraźliwych i niezgodnych z zasadami współżycia społecznego. Właściciel sam ustala treść wyróżnika pojazdu.. Numer składa się z litery i cyfry oznaczających województwo oraz wyróżnika pojazdu w postaci 3, 4 lub 5 liter, z czego maksymalnie 2 ostatnie mogą być zastąpione cyframi.

TABLICE TYMCZASOWE

Maja one biało tło z czerwonym napisem. Wydawane są dla pojazdów, które rejestrowane są czasowo.

TABLICE TYMCZASOWE BADAWCZE

Ten rodzaj tablic wydawany jest dla samochodów testowanych, np. w celu badań homologacyjnych. Oprócz tablic badawczych pojazd musi posiadać z przodu i z tyłu czerwone tabliczki z napisem Jazda próbna.

TABLICE DYPLOMATYCZNE

Wydawane są  dla tych pojazdów  misji dyplomatycznych i konsularnych państw obcych i organizacji narodowych w Polsce, a także dla ich personelu. Tablice jako jedyne nie posiadają  eurobandu. Numer składa się  z litery oznaczającej województwo (w praktyce używana jest tylko W) i 6 cyfr, z których pierwsze 3 są wyróżnikiem państwa lub organizacji, następne 3 określają przeznaczenie pojazdu.

TABLICE WOJSKOWE

W tym przypadku numer składa się z 2 liter i 5 cyfr (samochodowe – 99 999 kombinacji) oraz od kwietnia 2005 z 2 liter i 4 cyfr (motocyklowe – 9 999 kombinacji). Pierwszą literą jest zawsze U, następna określa przeznaczenie pojazdu. Dodatkowo, ostatnią literą numeru pojazdów gąsienicowych jest T. Numer wojskowych pojazdów gąsienicowych, transporterów kołowych oraz samochodów opancerzonych może być wykonany bezpośrednio na pojeździe (namalowany lub wykonany jako naklejka).

Ubezpieczenia online

Może Cię też zainteresować...

Ta witryna internetowa korzysta z plików cookie. Pozostając na niej wyrażasz zgodę na korzystanie z cookie.
Akceptuję
x