Starsi kierowcy

W Polsce nie ma górnego limitu wieku kierowców. Coraz więcej krajów przymierza się do zaostrzania przepisów wobec starszych osób. Osoby, które ukończą 60 rok życia nie mają już takiego refleksu jak młodzi ludzie, mogą też mieć kłopoty z pamięcią. Mogą, ale nie muszą. Czy wiek zatem ma dyskwalifikować osobę, która ukończywszy 60 lat nadal chce prowadzić samochód?

W krajach należących do Unii Europejskiej trwają prace nad wprowadzeniem przepisów z których wynikałby obowiązek przechodzenia badań lekarskich dla osób, które ukończyły 60 lat. Jednak eksperci prawa drogowego nie są przekonani do tego pomysłu. Potwierdzają o statystyki policyjne, z których nie wynika, jakby osoby mające 60 lat i więcej – częściej przyczyniały się do wypadków. Wręcz przeciwnie – powodują oni dwa razy mniej wypadków niż osoby które nie ukończyły jeszcze 24 roku życia, a w przypadku osób, które nie ukończyły 39 lat – trzy razy mniej. Psycholodzy potwierdzają, że plusem osób starszych jest nabyte przez lata doświadczenie, tacy kierowcy wiedza, co może ich spotkać na drogach. Świadomość tego powoduje, że są to osoby bardzo ostrożne podczas kiedy kierują samochodem. Tacy ludzie, często też unikają wzmożonego ruchy na ulicach.

Jak firmy Towarzystwa ubezpieczeniowe traktują osoby starsze?

Różnie. Starsi kierowcy mogą liczyć zarówno na zniżki, jak i zwyżki w ubezpieczeniach. W PZU osoby chcące wykupić powyżej 60 roku życia zapłaci tyle samo za składkę co osoby w wieku 40 i 60 lat. Natomiast w UNIQA taryfa przewiduje zniżkę (od 6 do 10 procent) dla osób będących w wieku od 58 do 60 lat, natomiast osoby, które maja więcej niż 68 lat muszą liczyć się ze zwyżkami ze względu na wiek. Zamiast eliminacji osób starszych, można było by zastanowić się nad badaniami lekarskimi- kontrolnymi. W Polsce taki obowiązek nie istnieje, jednak można spodziewać się wprowadzenia zmian, które wymusi na nasz kraj członkostwo w Unii Europejskiej.

Ubezpieczenia online

Może Cię też zainteresować...

Ta witryna internetowa korzysta z plików cookie. Pozostając na niej wyrażasz zgodę na korzystanie z cookie.
Akceptuję
x