Kierowco nie lekceważ migaczy!

Kierunkowskazy w aucie sygnalizują innym uczestnikom ruchu drogowego, jaki manewr chcemy wykonać w danym momencie (w szczególności należy sygnalizować zmianę pasa ruchu, wyprzedzanie czy omijanie). Mimo, iż używanie popularnie zwanych „migaczy” wydaje się być banalne, duża ilość kierowców w wielu przypadkach pomija ten przepis.

 Samochodowe migacze

Badania „Europejskiego barometru odpowiedzialnej jazdy 2015”, wskazują, że aż 44% polskich kierowców zapomina włączyć kierunkowskaz przed wyprzedzaniem lub skrętem. Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault dodaje: „ Każdy manewr powinien być przez kierowcę przewidziany i zaplanowany, wówczas ma wystarczająco dużo czasu, aby zasygnalizować go innym. Szczególnie pora letnia powinna być okresem, w którym należy zachować szczególną uwagę. W tym czasie bowiem na ulice przybywa więcej motocykli i rowerzystów, niż w pozostałych porach roku. Używanie kierunkowskazów w bliskiej obecności cyklistów pozwoli zwiększyć bezpieczeństwo na drodze i uniknąć kolizji.

Uważaj na martwy punkt

Kierunkowskazów należy używać także wtedy, gdy znajdujemy się na pasie dla skręcających czy kiedy w pobliżu nie widzimy innych samochodów. Sygnalizowanie działań może także uchronić przed kolizją w przypadku, gdy inne auto znajduje się w tzw. martwym polu, czyli jest niewidoczne. Kiedy włączymy kierunkowskaz, mamy pewność, że jeśli znajdziemy się w tak zwanym martwym punkcie (nie widzimy zbliżającego się samochodu) to „włączony kierunek poinformuje” innych uczestników ruchu o naszych zamiarach i zdąży nas w odpowiednim czasie uprzedzić.

Sygnalizuj w odpowiednim momencie

Czas, w którym zamierzamy sygnalizować np. zmianę pasa ruchu, lub włączenie się do uchu jest bardzo ważny. Jeśli „kierunek” włączymy zbyt wcześnie – możemy zmylić o swoich zamiarach innych uczestników ruchu. Z kolei zbyt późne zasygnalizowanie manewrów, nie pozostawia innym kierowcom szans na odpowiednią reakcję. Takie sytuacje są zarówno niebezpieczne jaki stresujące. Często przez zbyt późne włączenie „migacza” kierowcy wpadają w konflikty.

Zapominanie o włączeniu kierunkowskazu lub jego celowe nieużycie może spowodować niebezpieczne sytuacje na drogach. W takiej sytuacji policja ma prawo ukarać takiego kierowcę mandatem w wysokości 200 złotych.

Źródło: www.regiomoto.pl

 

Ubezpieczenia online

Może Cię też zainteresować...

Ta witryna internetowa korzysta z plików cookie. Pozostając na niej wyrażasz zgodę na korzystanie z cookie.
Akceptuję
x