Samochodowa aukcja komornicza

Jednym ze sposobów na zakup samochodu jest licytacja komornicza. To szansa na zakup pojazdu w bardzo atrakcyjnej cenie. W tym artykule wyjaśnimy na czym dokładnie polega cała procedura i na co zwrócić szczególną uwagę?

Licytacja

Zastanawiasz się gdzie należy szukać samochodów wystawionych na licytację? Najlepszym rozwiązaniem jest internet. Krajowa Rada Komornicza posiada specjalny serwis internetowi z aktualnymi ogłoszeniami o licytacjach. Oprócz tego komornicy wystawiają ogłoszenia w lokalnej prasie i stronach internetowych własnych lub urzędów.

Aukcja. Jak wziąć w niej udział?

By wziąć udział w licytacji trzeba dysponować odpowiednią sumą pieniędzy i dowodem osobistym. Nie trzeba się do licytacji zgłaszać. Wystarczy wpłacić tzw. wadium, które jest w wysokości 10% ceny oszacowania. Pamiętaj, że wadium nie przepada. Jeśli wygrasz licytację to zapłacisz kwotę pomniejszoną o wadium, a przegrani uczestnicy odzyskają wpłaconą kwotę.

Każdy samochód wystawiony na aukcję komorniczą można wcześniej zobaczyć. By to zrobić należy zgłosić do organu, który zajmuje się licytacją i umówić się na oglądanie. W samym ogłoszeniu o licytacji muszą znaleźć się takie informacje jak:

  • Cena wywoławcza
  • Dane techniczne
  • Zdjęcie

By aukcja się odbyła musi się pojawić co najmniej dwóch uczestników. Jeśli zainteresowana kupnem jest tylko jedna osoba wówczas nabywa ona pojazd za cenę wywoławczą. Gdy nikt nie jest zainteresowany, to komornik może zorganizować drugą licytację z obniżoną ceną. Przyjmuje się, że na pierwszej aukcji sumą wywołania jest zwykle trzy czwarte sumy, która została ustalona przez biegłego. Jeśli nikt nie zechce nabyć pojazdu to trafia on spowrotem do dłużnika po uchyleniu zajęcia.

Kupując samochód z aukcji komorniczej nie trzeba martwić się o jego stan prawny. Żadne obciążenia i zastawy bankowe nie są brane pod uwagę. Oprócz tego wylicytowany samochód praktycznie od razu można odebrać. Po licytacji nabywca otrzymuje komplet dokumentów, dowód rejestracyjny, karta pojazdu i kluczyki.

Źródło: www.auto-motor-i-sport.pl

Ubezpieczenia online

Może Cię też zainteresować...

Ta witryna internetowa korzysta z plików cookie. Pozostając na niej wyrażasz zgodę na korzystanie z cookie.
Akceptuję
x