Właściciele posiadający prawo jazdy kat. B, mogą oprócz samochodu, kierować także m.in. motorowerami, czterokołowcami oraz motocyklami i skuterami z silnikami o pojemności do 125 cm3.
Zaczęło się w 2014 roku…
Wtedy to weszła w życie nowelizacja przepisów mówiąca o tym, ze właściciele posiadający prawo jazdy kat. B, mogą prowadzić również wymienione w przepisach jednoślady. Od tej chwili ta najpopularniejsza kategoria prawa jazdy. Dlaczego? Dlatego, że pozwala prowadzić nie tylko samochody, ale i inne pojazdy. Są to m.in.: auta dostawcze o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 t, lecz również motorowery, czterokołowce (quady) i wspomniane wcześniej motocykle o pojemności do 125 cm3. To jeszcze nie wszystko. Przepisy pozwalają również na prowadzenie z takim dokumentem także ciągników rolniczych, ale co najwyżej w zestawie z przyczepą lekką (do 750 kg dopuszczalnej masy całkowitej) lub maszynami podwieszanymi.
Aby kierować jednośladem musisz spełnić pewne warunki
Kierowca musi mieć co najmniej trzyletni staż. Jednoślad, nie może on mieć mocy wyższej niż 11 kW, a współczynnik mocy do masy nie może przekraczać 0,1 kW/kg. Pomimo tych obostrzeń, prawo jazdy kat. B nadal pozostaje najpopularniejsza kategorią wśród innych.
Przed zakupem jednośladu warto się więc upewnić, czy spełnia on te kryteria. Wiele małych motocykli sportowych, np. lekkie motocykle enduro, szczególnie z silnikami dwusuwowymi, mogą mieć czasem nawet ponad dwukrotnie wyższą moc od dopuszczalnej. Ten sam problem dotyczy też wielu
Nie wdawaj się w lewe interesy!
W portalach ogłoszeniowych można łatwo znaleźć takie ogłoszenia z tytułami w stylu Yamaha XC 300/125 na kategorię B, które wyraźnie sugerują, że nie tylko cena, lecz także pojemność motocykla są do negocjacji. Wdawanie się w takie lewe interesy to bardzo ryzykowny pomysł.