Badania pokazały, że 70 % Polaków informacje o oponach czerpie jedynie z publikacji, niespełna 30 % korzysta z informacji zawartych na obowiązkowych etykietach naklejonych przez producentów na nowe opony. Nie jest to nic dziwnego zważywszy na fakt, że informacje zawarte na etykietach mijają się z prawdą.
Tego typu etykiety są obowiązkowe na każdej nowej oponie od 1 listopada 2012. Unia Europejska nakazała by na tych etykietach znajdowały się 3 informacje: efektywność paliwowa, przyczepność do mokrej nawierzchni i poziom hałasu generowany podczas jazdy.
Według badañ tylko 47 % Polaków słyszało o takich etykietach, a prawie 60 % stwierdziło, że nie umieją ich odczytać.
Jak odczytać etykietę i co oznaczają zawarte tam oceny??
Zawarta na etykiecie informacja o efektywności paliwowej określana jest na kolorowej skali literami od ?A? do ?G?. Zaznaczona na zielono pozycja ?A? oznacza najwyższą klasę oszczędności paliwa, a czerwone ?G? najniższą.
Prawidłowo odczytany na etykiecie wynik testu efektywności paliwowej, to taki w którym zakładamy, że w spalaniu między skrajnymi klasami wynosi 7,5 %. Dodatkowo należy pamiętać, że ciśnienie w oponach też wpływa na spalanie. Niższe o 20% ciśnienie od zalecanego powoduje zwyżkę spalania o 1,7%.
Kolejnym kryterium jest przyczepność na mokrej nawierzchni. Oznacza to sprawność hamowania danej opony, która oceniana jest w zakresie od ?A? do ?F?. Klasy ?D? i ?G? nie występują dla samochodów osobowych.
Ostatnim parametrem jest poziom hałasu. Jeżeli przekracza on 3dB to dwukrotnie zwiększy się nam poziom hałasu.
Jednak podawane są jedynie tylko te 3 parametry. Jeżeli chodzi o pozostałe tj. wytrzymałość, odporność na zużycie itp. To sami musimy się przekonać.