Jak zachować spokój stojąc w korku?

Podczas długich podróży nie ma szans byśmy nie natrafili na korki. Jak zachować spokój i co ułatwi nam przemieszczenie w takim korku?

Spokojna jazda przyczynia się do upłynnienia ruchu i rozładowania zatoru. Natomiast nerwowe zachowanie przynosi odwrotne rezultaty, co może doprowadzić do stłuczek i wypadków, które dodatkowo pogarszają sytuację na drodze. Godziny ruchu są przewidywalne i dlatego zmotoryzowani raczej nie są zaskoczeni. Jednak mimo wszystko kierowcy pozwalają sobie okazywanie nadmiernych emocji. Najlepszym sposobem na zdenerwowanie jest opanowanie oddechu, czyli głębokie i równomierne oddychanie do czasu uspokojenia tętna. Nie wolno doprowadzić do sytuacji, w której kierowca staje się senny.

Zachowanie bezpiecznej odległości jest jedną z najważniejszych zasad w czasie jazdy w korku. W przypadku zbyt bliskiej jazdy względem drugiego kierowcy, możemy w niego uderzyć, gdy będzie gwałtownie hamował. Odstęp miedzy pojazdami powinien być nie mniejszy niż 1,5 m. Nie może być on jednak zbyt duży, ponieważ wtedy auta w korku będą poruszać się wolniej. Przewidywanie w trakcie jazdy w godzinach szczytu jest istotne, gdyż możemy w ten sposób uniknąć zablokowania skrzyżowania, przejazdu czy przejścia dla pieszych.

Kiedy korek formuje się z powodu wypadku bądź robót drogowych, płynna jazda jest uzależniona od tego, czy samochody jadą  na tzw. suwak. Jest to nic innego jak jazda na przemian. Pozwala to nieco rozładować korek, utrzymać płynność jazdy i uniknąć zbędnego zatrzymania się. W korku trzeba dostosować prędkość do warunków jazdy i umożliwiającą nam swobodne manewrowanie. Nie możemy wyprzedzać pasem pobocza z prawej strony ani nie utrudniajmy powrotu na właściwy pas kierowcom wyprzedzającym z lewej strony.

Ciągła zmiana biegów i stałe wciśnięte sprzęgło podczas jazdy w korkach zmniejsza jego żywotność. W korku nie warto wrzucać drugiego biegu, gdyż poruszamy się wolno, a samochody pokonują bardzo małe odległości  i często się zatrzymują. Należy spokojnie podjeżdżać na pierwszym biegu i wrzucać na luz, jeśli tylko silnik zaczyna gasnąć.

Ubezpieczenia online

Może Cię też zainteresować...

Ta witryna internetowa korzysta z plików cookie. Pozostając na niej wyrażasz zgodę na korzystanie z cookie.
Akceptuję
x