Jak skontrolować zużycie opony?

Warsztaty powoli zapełniają się kierowcami, którzy planują już zmienić opony na zimowe. Przed wizytą w warsztacie warto samemu sprawdzić stan ogumienia. Tylko opony w dobrym stanie technicznych są w stanie zapewnić nam odpowiednie bezpieczeństwo. O sprawdzenie stanu opon możesz poprosić profesjonalny serwis lub zrobić to w domowym zaciszu.

Wbrew pozorom sprawdzenie stanu technicznego opony nie jest czynnością skomplikowaną. Sprawdź czy opony zimowe nadają się do jazdy w tym sezonie.

Sprawdzaj stan bieżnika

Opona to jedyny element samochodu, który ma kontakt z nawierzchnią. Jakość gumy i głębokość rowków ma duży wpływ na przyczepność auta. Pamiętaj jednak, że zużyta opona jest narażona na pęknięcia, poślizg, przyczepność i skuteczne hamowanie.

Polskie normy dokładnie określają, że głębokość bieżnika nie może być mniejsza niż 1,6 mm. Pamiętaj, że większość producentów opon umieszcza wskaźniki zużycia lub sygnatury TWI, które pokazują kiedy opona osiągnie głębokość bieżnika 1,6 mm. Gdzie się one znajdują? Zwykle taką informację znajdziemy na rowkach na środku bieżnika. W przypadku opon zimowych jeśli bieżnik wynosi mniej niż 4 mm to oponę powinno się wymienić.

Sprawdzić stan opony możesz zawsze w domowym  garażu. Wystarczy do tego np. suwmiarka, ołówek lub zapałki. Wsadź w bieżnik ołówek i zaznacz na jaką głębokość wszedł.

Dokładne obejrzenie opony to kolejna czynność jaką należy wykonać. Szczególną uwagę należy zwrócić na  nieregularności na oponie. Chodzi tu m.in o wszystkie wybrzuszenia, guzy, pęcherze, popękania na ścianach bocznych i bieżniku. Jeżeli na krawędziach opony widzimy nacięcia lub wgłębienia na bieżniku to możemy mieć do czynienia z nieprawidłowym wyważeniem kół lub źle ustawioną geometrią zawieszenia. Takie opony wymagają wymiany lub naprawy w profesjonalnych serwisach.

Opony przed uszkodzeniami można chronić w łatwy i prosty sposób. Wystarczy pamiętać o prawidłowym ciśnieniu w oponach. Sprawdzaj je co dwa tygodnie i stosuj się do wskazówek producenta.

Eksperci zaznaczają, by nie naprawiać opon samodzielnie. Jeśli wykryjesz jakąś wadę udaj się do serwisu, który przeprowadzi dokładny przegląd. Wymienić opony należy nie tylko na zmieniającą się porę roku, ale również przez liczne uszkodzenia fabryczne i eksploatacyjne. Pamiętaj, że dobry stan opony ma wpływ na Twoje bezpieczeństwo.

 

Ubezpieczenia online

Może Cię też zainteresować...

Ta witryna internetowa korzysta z plików cookie. Pozostając na niej wyrażasz zgodę na korzystanie z cookie.
Akceptuję
x