W obecnych czasach bez samochodu jak „bez ręki”. To właśnie samochód służy nam do podróżowania, odwożenia dzieci do szkoły oraz do pracy. Niespodziewany wypadek lub kolizja oznacza, że na czas naprawy będziemy musieli poradzić sobie bez pojazdu. Na szczęście ubezpieczyciele dają możliwość skorzystania z samochodu zastępczego z OC sprawy. Sprawdź w jakich sytuacjach samochód zastępczy Ci przysługuje.
Zostałeś poszkodowanym w wypadku lub kolizji, a Twój samochód wymaga naprawy? W tym przypadku możesz ubiegać się o samochód zastępczy. Koszty związane z wynajmem takiego pojazdu spadają na ubezpieczyciela sprawcy w ramach polisy OC. Pamiętaj, że auto należy się każdemu poszkodowanemu bez względu na to w jakim Towarzystwie Ubezpieczeniowym jest ubezpieczony. Warto jednak znać dokładnie wszystkie warunki na podstawie których auto zastępcze przysługuje.
Wina sprawcy wypadku jest oczywista? Zwróć się z wypełnionym wnioskiem o przyznanie samochodu zastępczego. Co jednak w sytuacji, gdy sprawca wypadku zbiegł z miejsca zdarzenia, a Tobie udało się tylko zapamiętać numer rejestracyjny? Tutaj również możemy ubiegać się o samochód zastępczy. Koszt wynajmu samochodu pokryje UFG, które następnie zgłosi się do ubezpieczyciela sprawcy o zwrot kosztów. Najtrudniej jest, gdy sprawca nie jest znany (np. szkoda parkingowa- sprawca uciekł). W tej sytuacji UFG nie opłaci nam samochodu zastępczego.
Samochód zastępczy z AC lub assistance
Wydaje się, że jeśli mając ubezpieczenie AC to problem auta zastępczego mamy z głowy. Takie ubezpieczenie przydaje się wtedy, gdy sprawcy nie znamy lub sami spowodowaliśmy kolizję lub wypadek. Pamiętajmy by najpierw dokładnie przeczytać OWU, ponieważ nie każde AC przewiduje zwrot kosztów wynajęcia auta. W OWU znajdziemy informacje dotyczące tego na jakich dokładnie zasadach możemy wynająć auto zastępcze, na jaki okres czasu oraz z usług jakiej firmy wypożyczającej auto mamy skorzystać. Chcąc zapewnić nam auto zastępcze wielu ubezpieczycieli nakłania nas na wykup dodatkowej opcji assistance, która może okazać się bardzo droga.
Na jak długo możemy dostać auto zastępcze?
Rodzaj auta zastępczego w dużej mierze zależy od rodzaju uszkodzeń, jakim uległ nasz samochód. W praktyce ubezpieczyciel jako pojazd zastępczy oferuje nam auto w tej samej lub niższej klasie, gdzie parametry auta muszą być podobne do naszego. Warto wiedzieć, że w przypadku wynajęcia auta droższego, w lepszej klasie to koszt najmu zostanie nam zwrócony jedynie do kosztów wynajęcia auta o podobnych parametrach do uszkodzonego. Ubezpieczyciel nie może natomiast kazać nam wybrać najtańszej firmy lub sam wybrać za nas auto. O tym, gdzie chcemy wynająć pojazd zastępczy decydujemy sami. W całej sprawie wynajęcia auta zastępczego najważniejszy jest okres w jakim auto wynajmujemy. Jeśli szkoda jest częściowa to auto zastępcze przysługuje nam na okres naprawy. Jeżeli natomiast mamy do czynienia ze szkodą całkowitą to czas przysługujący na auto zastępcze liczony jest od dnia zgłoszenia zniszczonego auta do dnia możliwości pozyskania auta. Pamiętajmy, że okres ten nie może być dłuższy niż do dnia otrzymania odszkodowania.