Mandat zza granicy w języku polskim?

Czasy kiedy można było bez konsekwencji lekceważyć mandat zrobiony przez zagraniczny fotoradar dawno minęły. Od kilku lat przekraczanie prędkości za granicą oznacza poważne konsekwencje finansowe. Taki mandat np. z Francji przyjdzie już do Ciebie w ciągu 2-3 tygodni i może być bardzo wysoki. Poznaj więcej szczegółów.

Na początek należy przypomnieć, że od 2014 roku działa Europejski System Informacyjny o Pojazdach i Prawach Jazdy (EUCARIS). Dzięki temu uzyskiwane są informacje o właścicielu lub posiadaczu pojazdu, który popełnił wykroczenie drogowe w innym państwie członkowskim. Słuzby drogowe w ostatnim czasie chętnie korzystają z tych informacji i każdego roku do Krajowego Punktu Kontaktowego napływają tysiące zapytań w podobnych sprawach. Co ciekawe bardzo często nie pozostają one bez odpowiedzi.

Cały system działa sprawnie i szybko. Może okazać się, że nie wrócisz jeszcze z wakacyjnych podróży, a w Twojej skrzynce będzie już czekał na Ciebie mandat za popełnione wykroczenie drogowe w jednym z państw UE.

Nie dostajesz mandatu tylko powiadomienie

Czy wiesz, że za wykroczenie drogowe za granicą nie dostaniesz od razu mandatu tylko powiadomienie o jego otrzymaniu. Taki dokument jest bardzo rzeczowy i napisany w języku polskim. Znajdują się tam wszystkie informacje na temat wykroczenia jak:

  • Miejsce popełnienia wykroczenia
  • Kierunek jazdy
  • Dane samochodu
  • Podstawę prawną
  • Numer fotoradaru
  • Kod policjanta wraz z jednostką policyjną
  • Instrukcja dalszego postępowania i sposób zapłaty mandatu

Pamiętaj, że zignorowanie mandatu nie oznacza, że sprawa się sama załatwi. Jeżeli nie odniesiesz się do tego zawiadomienia to sprawa trafi do polskiego sądu, który najczęściej uzna mandat. W praktyce oznacza to, że mandat zostanie przekazany firmie windykacyjnej, co w rzeczywistości sprawi, że zapłacimy więcej niż „od razu” za mandat.

Czy możesz uniknąć płatności?

Uniknąć płatności można wówczas, gdy w dokumencie znajdują się błędy, które mogą zakwestionować decyzję sądu. Zdarzyć się może również tak, że kwota mandatu jest niska, a policji z kraju wystawienia mandatu nie będzie się po prostu opłacać wysłać mandatu. Jednak nie warto liczyć na takie szczęście bo z niskiej kwoty początkowej mandat może urosnąć do poważnej sumy. Co się stanie, gdy nie zapłacisz mandatu? Podczas kolejnej wizyty w tym kraju , przy okazji kontroli drogowej, możesz zostać zmuszony do zapłacenia mandatu wraz z odsetkami. Taki mandat będziesz musiał zapłacić na miejscu.

Źródło: autofakty.pl

Ubezpieczenia online

Może Cię też zainteresować...

Ta witryna internetowa korzysta z plików cookie. Pozostając na niej wyrażasz zgodę na korzystanie z cookie.
Akceptuję
x