Codziennie dochodzi do kradzieży samochodów. Popularne modele cieszą się dużym uznaniem wśród samochodowych złodziei. Czy wiesz, Ubezpieczenie autocasco gwarantuje odszkodowanie na wypadek kradzieży i zniszczenia auta. Okazuje się, że za nieodpowiednie zabezpieczenie kluczyków ubezpieczyciel może odmówić wypłaty rekompensaty.
Nieodpowiednie zabezpieczenie kluczyków
Techniki kradzieży samochodów z każdym rokiem się poprawiają. Profesjonaliści w kilka chwil otworzą samochody najnowszej generacji. Przypominamy, że do kradzieży dochodzi również przez nienależyte zadbanie o kluczyki. Złodziej wówczas nie ma żadnych problemów z dostaniem się do Twojego pojazdu. Towarzystwa Ubezpieczeniowe często w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia wymagają, by właściciel pojazdu należycie zadbał o zabezpieczenie kluczyków. Wymóg ten jest formułowany jednak w różny sposób. Okazuje się, że odmowa wypłaty odszkodowania zależy głównie od wszystkich okoliczności zdarzenia.
Decyzja Sądu Najwyższego
Sąd Najwyższy w swoim wyroku (sygn. akt: I CSK 479/14) uznał, że można odmówić odszkodowania, gdy np. zostawiłeś kluczyki do samochodu w płaszczu przy stoliku w barze lub restauracji. Okazuje się, że w przeszłości takie przypadki były rozwiązywane na korzyść poszkodowanego.
Kwestia kluczyków od samochodu w dalszym ciągu wzbudza wiele kontrowersji. Sąd Najwyższy w innej sprawie orzekł, że odszkodowanie należy się, gdy w skradzionym samochodzie znajdowały się dokumenty i kluczyki, a sam pojazd znajdował się w garażu lub na zamkniętej posesji.
Te sytuacje pokazują, że sądy mogą mieć bardzo odmienne zdanie na temat należytej ochrony kluczyków samochodu. Bardzo ważne są również wszystkie zapisy zawarte w OWU. Właśnie tam Towarzystwa Ubezpieczeniowe określają wszystkie wymogi zabezpieczenia kluczyków, które maja wpływ na ewentualną wypłatę odszkodowania. Warto więc zawsze przed podpisaniem umowy AC sprawdzić zapis dotyczący kluczyków, by uniknąć w przyszłości nieporozumień.