Jak wybrać łańcuchy na koła?

Mimo iż zima jeszcze na dobre nie zagościła na naszych drogach warto się już do tego odpowiednio przygotować. Zaśnieżone drogi i śliska nawierzchnia to prawdziwa zmora kierowców. Planując wyjazd w góry łańcuchy na koła mogą okazać się niezbędne. Jak je wybrać?

Ile kosztują łańcuchy na koła?

Na rynku motoryzacyjnym aż roi się od ofert łańcuchów na koła. Sklepy dysponują bardzo dużym asortymentem, a same łańcuchy możesz dobrać nie tylko do samochodów osobowych, ale także dla ciężarówek oraz aut typu SUV i 4×4.

Ceny różnią się w zależności od modelu i wybranego rozwiązania. Łańcuchy kosztują od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych. Te najbardziej zaawansowane technologicznie i wykonane z najwyższej jakości materiałów mogą kosztować nawet tysiąc złotych. To właśnie materiał wykonania łańcuchów i system montażu ma wpływ na cenę. Najprostsze łańcuchy to te stalowe, które są zakładane za pomocą specjalnych napinaczy.

Nie kupuj kota w worku

Pomimo tego, że w sieci roi się od różnych ofert warto jednak skorzystać z pomocy w profesjonalnym sklepie. Wybierając łańcuch należy go dobrać odpowiednio do naszego modelu samochodu. W wyborze z pewnością pomoże nam specjalista, który doradzi i odpowie na nasze pytania. Pamiętaj, by łańcuchów nie kupować na giełdach samochodowych i targach, gdzie nie masz pewności z jakiego źródła pochodzą. Takie łańcuchy zamiast pomóc w niespodziewanej sytuacji mogą tylko zaszkodzić.  Wybierając łańcuchy należy sprawdzać normy jakościowe, które występują w Europie. Najważniejsze to: w Niemczech-TÜV, w Austrii – Ö-Norm, a we Włoszech – CUNA.

Jak zamontować?

Wybierając się w zimową podróż sprawdź przed wyjazdem jak montować łańcuchy. Zakładanie łańcuchów w górach, podczas śnieżycy to gwarancja stresu i zdenerwowania. Warto więc wcześniej przetestować zakładania „na sucho”. Dzięki temu nabierzesz wprawy i unikniesz nieprzewidzianych przygód.

Jak jeździć na łańcuchach?

Jazda na łańcuchach nie może być szybsza niż 50 km/h. Nie zaleca się jeździć na nich na nieośnieżonych nawierzchniach. Wpływ na ich żywotność ma m.in. boksowanie kołami. Może to doprowadzić do całkowitego zerwania łańcucha. O łańcuchy tak samo jak inne elementy samochodu trzeba dbać. Odpowiednia pielęgnacja to podstawa. Po każdej zimowej podróży należy je osuszyć i schować. Nie zapominaj o oczyszczeniu ich z soli i brudu. Jeśli dojdzie do ich uszkodzenia nie naprawiaj ich sam. Skorzystaj z pomocy profesjonalnego serwisu.

 

Ubezpieczenia online

Może Cię też zainteresować...

Ta witryna internetowa korzysta z plików cookie. Pozostając na niej wyrażasz zgodę na korzystanie z cookie.
Akceptuję
x