Szkody osobowe a ubezpieczenie OC

Czy wiesz, że każda osoba poszkodowana może żądać od Ciebie odszkodowanie za szkody materialne i zadośćuczynienie za doznaną krzywdę? Sprawdź co to są szkody osobowe i o jakie odszkodowanie przysługuje poszkodowanym.

Szkody osobowe – co musisz wiedzieć?

Ze szkodami osobowymi mamy do czynienia, gdy np. w wypadku został poszkodowany człowiek. Chodzi tu m.in. o rannych i zabitych. Przepisy jasno określają, że każdy sprawa wypadku musi zadbać o naprawę szkód. Oznacza to, że kierowca, który spowodował szkodę, mając ubezpieczenie OC ma pewność, że wypłatą odszkodowanie zajmie się jego ubezpieczyciel.

O co może się ubiegać poszkodowany?

Każda osoba, która ucierpiała w wypadku może zwrócić się do Towarzystwa Ubezpieczeniowego sprawcy nie tylko o zwrot kosztów związanych z naprawą samochodu. Może również żądać rekompensaty za koszty związane z utratą zdrowia. Warto w tym przypadku zwrócić uwagę na katalog świadczeń. Zwykle poszkodowanym mogą żądać:

  • Zwrot kosztów związanych z wypadkiem. W skład tego wchodzą koszty leczenia, rehabilitacji, opieka lekarska, transport karetką do miejsca zamieszkania.
  • Renta uzupełniająca. Jest to wyrównanie w dochodach jakie przed wypadkiem miał poszkodowany.
  • Jednorazowe odszkodowanie. Jest to kapitalizacja renty. Występuje, gdy w wyniku wypadku poszkodowany stał się inwalidą. To świadczenie ma umożliwić mu wykonywanie innego zawodu lub utworzenie własnej działalności gospodarczej.
  • Renta zapewniająca zapotrzebowanie potrzeb. W tym przypadku poszkodowany może liczyć na środki potrzebne na poprawę jego stanu zdrowia. Są to koszty związane z leczeniem i rehabilitacją.
  • Zwrot utraconych zarobków spowodowanych wypadkiem. Jest to okres, gdzie poszkodowany nie może pracować.

Oprócz tych wymienionych świadczeń odszkodowany może także żądać jednorazowego, pieniężnego odszkodowania, które w jakiś sposób ma złagodzić jego cierpienie fizyczne i psychiczne związane z wypadkiem. Trzeba zaznaczyć również fakt, że o zadośćuczynienie może także ubiegać się rodzina ofiary wypadku.

Źródło: www.motofakty.pl

Ubezpieczenia online

Może Cię też zainteresować...

Ta witryna internetowa korzysta z plików cookie. Pozostając na niej wyrażasz zgodę na korzystanie z cookie.
Akceptuję
x