Podróżowanie z dzieckiem wymaga zachowania szczególnych środków ostrożności. Jeśli chodzi o jazdę samochodem to obowiązkiem jest posadzenie dziecka w specjalnym foteliku samochodowym lub innym urządzeniu zabezpieczającym. Co jednak w sytuacji, gdy zdecydujemy się na podróż z dzieckiem taksówką?
Co mówią przepisy?
Obecne przepisy mówią o tym, że dzieci, które nie mają więcej niż 150 cm wzrostu powinny podróżować w foteliku samochodowym lub innym urządzeniu zabezpieczającym. Dziecko wyższe może być zapięte w same pasy bezpieczeństwa. Bez fotelika może podróżować dziecko, które znajduje się na tylnym siedzeniu i jest zapięte w pasy i ma co najmniej 135 cm wzrostu.
Dziecko bez fotelika
Przewozić dziecko bez fotelika można w sytuacji, gdy na tylnym siedzeniu znajduje się już dwójka dzieci w fotelikach, a zamontowanie trzeciego jest po prostu niemożliwe. Wówczas przewożenie dziecko, które ma co najmniej 3 lata musi mieć zapięte pasy bezpieczeństwa.
Na przednim siedzeniu nie wolno przewozić dzieci poniżej 150 cm wzrostu bez fotelika. Przepisy zabraniają również przewożenia dzieci do 3 roku życia pojazdami, które nie są wyposażone w pasy bezpieczeństwa. Za złamanie przepisów grozi kara w wysokości 150 zł i 6 punktów karnych.
Kogo nie dotyczą przepisy?
Tak jak wspomnieliśmy wcześniej z obowiązku przewożenia dzieci w foteliku są zwolnione taksówki. To samo dotyczy m.in. takich pojazdów jak autobus, specjalistyczny pojazd do przewozu sanitarnego, pojazd Policji, Straży Granicznej, straży miejskiej lub gminnej.
Przypominamy, że niektóre korporacje taksówkarskie dysponują samochodami, które na wyposażeniu mają foteliki samochodowe. Jeśli więc zależy Ci na takim rozwiązaniu warto spytać o taką możliwość podczas zamawiania taksówki.
Źródło: gazetaprawna.pl