Opony bieżnikowe. Jakie wybrać?

Im bliżej koñca jesieni, tym więcej kierowców stanie przed problemem zakupu opon zimowych. Cena nowych markowych nowych opon waha się od 900 do 1600 zł w przypadku osobówek i 2000 zł w przypadku SUV-ów. Dlatego nic dziwnego, że część kierowców próbuje zaoszczędzić na oponach np. Kupując opony bieżnikowe.

100 zł za oponę dla samochodu osobowego, a 200-250 zł dla SUV-a. To idealne dla kierowcy ceny u wulkanizatora. W zakładach zajmujących sie bieżnikowaniem opon ceny są jeszcze niższe.

W Polsce zakłady zajmujące się bieżnikowaniem mają wieloletnią tradycję. Same bieżniki to wierna kopia bieżnika z markowych opon. Kupując takie opony mamy pewność, że przez kilka lat opony takie będą nam służyć.

Należy jednak pamiętać, że takie opony nie są nowe. Jedynie na miano nowej zasługuje bieżnik, który został nałożony na karkas zużytej opony. By jednak odświeżona całość spełniła swoje zadanie, podstawa opony musi być wolna od wad. Te mogą powstać zarówno z powodu uszkodzeñ mechanicznych, jak i z powodu przegrzania się opony. Do przegrzania opony możemy doprowadzić jeżdżąc na niedopompowanych oponach. Opona taka podczas jazdy ugina się na boki w stopniu większym niż przewidział producent.

Jednak na opony bieżnikowe należy uważać, ponieważ mimo dobrej kontroli podczas nakładania nowego bieżnika na oponę, czasami zdarzają się pewne niedopatrzenia. Takie niedopatrzenie może być niebezpieczne, gdyż podczas jazdy może nam pęc opona. Musimy też pamiętać, że problemem może być mieszanka, z której zrobiono bieżnik. Mimo, że markowe opony są droższe to mamy pewność, że są zrobione z dobrego surowca.

Alternatywą dla opon bieżnikowych jest zakup opon używanych lub nowych całorocznych. Kupując używane należy jednak pamiętać, że ich żywotność jest ograniczona, a i tak nie możemy być w stu procentach pewni tego towaru. Za rozsądna cenę możemy kupić opony wielosezonowe. Nie mają co prawda takich samych parametrów jak letnie czy zimówki, ale mimo wszystkie nie będziemy zaskoczeni nagłym wybuchem opony, jak mogłoby to być w przypadku używanych lub bieżnikowych opon.

O tym ile kosztuje ubezpieczenie opony przeczytasz tutaj.

Ubezpieczenia online

Może Cię też zainteresować...

Ta witryna internetowa korzysta z plików cookie. Pozostając na niej wyrażasz zgodę na korzystanie z cookie.
Akceptuję
x