Odszkodowanie z AC a brak zimowych opon

Zgodnie z ubiegłorocznym projektem opony zimowe maiłyby być obowiązkowe w okresie od 1 listopada do 31 marca. Obecnie nie ma takiego wymogu, ale w przypadku szkody, brak opon zimowych może być podstawą do niewypłacenia odszkodowania z ubezpieczenia Auto CascoOdszkodowanie z AC a brak zimowych opon?

Zmian w prawie nadal nie ma

Nowela podkreślała też, że głębokość bieżnika opon miałaby być nie mniejszą niż 4 mm. Kara za nieprzystosowanie się do przepisów miała wynosić do 500 zł wraz z sankcją odholowania auta na parking policyjny, oraz odebraniem dowodu rejestracyjnego. Obecnie projekt nowelizacji ustawy jest jednak ciągle w rękach sejmowych prawników, a parlamentarzyści nie spieszą się z pracami nad zmianą prawa. Nadal więc obowiązują przepisy, które mówią, że  przez cały rok można jeździć na dowolnych oponach, o ile ich bieżnik ma minimum 1,6 mm.

 

Ubezpieczenie Auto Casco w razie zimowej kolizji może „nie zadziałać”

W zapisach ogólnych polis Auto Casco nie wynika jednoznacznie, że wyłączenie odpowiedzialności występuje w momencie, gdy podczas zimy kierowca nie zmienił opon na „zimówki”. Istnieją jednak zapisy, które mówią o tym, że ubezpieczenie nie obejmuje szkód spowodowanych wskutek rażącego niedbalstwa przez ubezpieczonego lub osobę uprawnioną do korzystania z pojazdu. W kontekście zimowej pory i braku opon ubezpieczyciel może powołać się na ten zapis przy odmowie wypłaty odszkodowania z polisy Auto Casco. Zanim wykupimy polisę, powinniśmy dowiedzieć się, jak dana firma ubezpieczeniowa podchodzi do takich sytuacji.

 

Assistance zawsze pomocny

W przeciwieństwie do Auto Casco liczyć możemy na pomoc ze strony assistance, ponieważ w tym przypadku pomoc udzielana jest nawet wtedy, kiedy przyczyna stłuczki jest brak opon zimowych, a warunki pogodowe są wyjątkowo trudne. Sytuacja wygląda podobnie w przypadku stwierdzenia przez policję naruszenia prawa. Przykładem na to może tu być kierowca, który spowodował kolizję podczas, gdy jednocześnie rozmawiał przez telefon. Tu odszkodowanie z tytułu Auto Casco w większości towarzystw nie będzie mu wypłacone, ale assistance przyjedzie i pomoże pechowemu kierowcy.

 

Źródło: www.motofakty.pl

Ubezpieczenia online

Może Cię też zainteresować...

1 komentarz

  1. Jazda na oponach zimowych nie jest obowiazkowa, ale wielu ubezpieczycieli moze potraktowac brak tak ogumienia jako pretekst do odmowy wyplaty odszkodowania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Ta witryna internetowa korzysta z plików cookie. Pozostając na niej wyrażasz zgodę na korzystanie z cookie.
Akceptuję
x