W ostatnich dniach w mediach w całej Polsce opisywane są sytuacje, w których dochodzi do pożarów samochodów znajdujących się parkingach. Wystarczy kilka minut, by płomienie strawiły cały samochód. Sprawdź kiedy można uzyskać odszkodowanie za spalony samochód.
Co może być przyczyną pożaru?
Pożar samochodu w środku zimy? Eksperci zaznaczają, że jedną z przyczyn może być zwarcie w instalacji elektrycznej samochodu. Często okazuje się bowiem, że pojazd po pożarze nie nadaje się do dalszej eksploatacji. O takich wypadkach warto jednak pomyśleć podczas zawierania umowy ubezpieczeniowej. Wybierając kompleksową polisę AC masz pewność, że w przypadku pożaru otrzymasz odpowiednie odszkodowanie.
Co obejmuje autocasco?
Eksperci SuperUbezpieczenia.pl przypominają, że polisa AC gwarantuje odszkodowanie m.in. za spalony samochód. Odszkodowanie zostanie wypłacone, gdy zdarzenie nie znajduje się w katalogu wyłączeń. Oprócz tego trzeba wiedzieć, że niektóre Towarzystwa Ubezpieczeniowe nie wypłacą odszkodowania, gdy do pożaru dojdzie przez rażące niedbalstwo lub spowoduje go osoba, która nie jest uprawniona do kierowania pojazdu.
Co w sytuacji, gdy nie posiadamy AC?
Pożar samochodu oznacza często, że płomienie przenoszą się na sąsiednie samochody. Jeśli właściciel spalonego samochodu nie posiadał AC, a jego pojazd został spalony przez ogień przeniesiony z pojazdu obok, to właściciel pojazdu może zgłosić szkodę z OC pojazdu, który zapoczątkował pożar. Aby uzyskać jednak odszkodowanie kluczową kwestią jest ustalenie z jakiego powodu doszło do pożaru. Z OC pojazdu można ubiegać się o odszkodowanie, gdy właścicielowi pojazdu udowodni się zawinienie lub zaniedbanie np. stanu technicznego, które doprowadziło do pożaru.
Przypominamy, że przyczynę pożaru ustala Straż Pożarna. Jeśli chodzi o podpalacza to śledztwo prowadzi również Policja. Takie postępowanie ma wyjaśnić wszystkie okoliczności powstania szkody.
Źródło: moto.trojmiasto.pl