Jakie jest obowiązkowe wyposażenie samochodu?

Od 1 listopada 2014 roku Unia Europejska rozszerzyła listę wymaganego sprzętu w nowych samochodach. Są to rozwiązania zwiększające bezpieczeñstwo, ale i pomagające zmniejszyć zużycie paliwa. Największe zainteresowanie budzi czujnik ciśnienia w oponach, lecz to nie jedyny wymóg.

Czujniki ciśnienia

Specjaliści zajmujący się ogumieniem zauważyli, że kierowcy nie znają znaczenia tego elementu. Zapewnienie odpowiedniego ciśnienia w oponach przekłada się na bezpieczeñstwo, zużycie paliwa i komfort jazdy. Dużo kierowców rzadko pompuje opony lub wgl tego nie robi. Dlatego urzędnicy dali wszystkim kierowcom narzędzie, dzięki, ktoremu będą wiedzieć, kiedy dopompować opony. Minusem takich aut jest sam fakt montażu tych czujników, a dodatkowo zwiększa się koszt wymiany ogumienia. Istnieje też ryzyko uszkodzenia czujnika.

System montażu fotelików dziecięcych

Każde nowe auto musi posiadać ustandaryzowany system montażu fotelików dziecięcych ISOFIX. Prócz tego oparcie kanapy musi posiadać dodatkowe wzmocnienia chroniące pasażerów w razie wypadku. Ostatnim nowym wymogiem bezpieczeñstwa jest system sygnalizujący niezapięcie pasów.

Zmiana biegów

Unijnym urzędnikom zależy także na ekologii. Postanowili, więc, że wprowadzą jeszcze jeden wymóg. Jest to system podpowiadający o zmianie biegów. Wyświetlane przez komputer informacje, będą informować na jakim aktualnie biegu jechać by było ekonomicznie. Ma to ograniczyć zużycie paliwa jak i CO2.

Jak widać powyżej obowiązkowe wyposażenie samochodu to już nie tylko apteczka i gaśnica. Obecnie coraz częściej dla zwiększenia bezpieczeñstwa wykorzystuje się nowinki technologiczne. Oczywiście obowiązkowe ubezpieczenie OC samochodu nadal jest aktualne.

Ubezpieczenia online

Może Cię też zainteresować...

Ta witryna internetowa korzysta z plików cookie. Pozostając na niej wyrażasz zgodę na korzystanie z cookie.
Akceptuję
x