Jazda poza terenem zabudowanym jest znacznie trudniejsza nocą niż za dnia. Podstawowy powód to ograniczony zasięg widzenia drogi, przeszkód oraz innych uczestników ruchu.
W takich warunkach widoczność jest zależna od sprawnego oświetlenia zewnętrznego pojazdu oraz czystości szyb i reflektorów. Zbigniew Weseli ze Szkoły Jazdy Renault radzi dodatkowo, by przed długą nocną podróżą dokładnie przemyć na stacji reflektory oraz szyby.
Aby w nocy określić ewentualną obecność przeszkód na drodze, kierowcy mogą wykorzystywać światło innych pojazdów. W przypadku, gdy ktoś jedzie kilkaset metrów przed nami, jego tylnie światła pozycyjne i błyskające od czasu do czasu światła stopu mogą nas informować o przeciwnościach na drodze. Jeśli światła lub poświata auta, nadjeżdżającego z naprzeciwka nagle znikają, oznacza to, że najprawdopodobniej znalazł się on za pagórkiem. Nie wolno wtedy rozpoczynać wyprzedzania, gdyż za chwilę pojazd ten pojawi się przed nami. Ocena odległości i prędkości w nocy na podstawie świateł jest bardzo utrudniona. Może być też tak, że oświetlenie w aucie jest umiejscowione nietypowo, a wtedy źle ocenimy odległość.
Podstawą bezpieczniej jazdy nocą są poprawnie ustawione reflektory. Dodatkowo należy uważać na pieszych, gdyż często jest tak, że nie noszą oni odblasków, a co za tym idzie, mozemy ich zobaczyć za późno.